22_03_29_erdmost_nincskep

Tejfakasztó

22_03_29_erdmost_nincskep

Tejfakasztó

Augusztus elején ünnepeljük a szoptatás világhetét. A szoptatás fontosságáról beszélgettünk Juhászné Dr. Kun Judit Gabriella orvossal, IBCLC laktációs szaktanácsadóval, aki egyben az Érdi Anyatej Klub vezetője is. Kiderült, hogy az igény szerinti szoptatást egyre többen támogatják.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A doktornő szerint a kismamák többsége tisztában van a szoptatás fontosságával, azonban „az agresszív tápszermarketing miatt sokan azt hiszik, hogy a mesterséges táplálás az egyenértékű az anyatejessel” – fogalmazott, hozzátéve: a legtöbb várandós szeretne szoptatni, de megfelelő információk és támogatás hiányában előfordul, hogy könnyen döntenek a tápszer mellett. „Az édesanyák 95-98 százaléka anatómiailag teljesen alkalmas arra, hogy sikeresen szoptasson. Ha egy anyuka megfelelő szoptatási gyakorlatot folytat, gyakran mellre teszi a kisbababáját, és a baba hatékonyan szopizik, akkor többnyire sikeres a szoptatás” – jegyezte meg.
A szakember szerint fontos az információgyűjtés, a szoptatásra való felkészülés már a várandóság alatt is. Már ekkor érdemes elmenni egy szoptatós csoportba, ahol a kismama találkozhat más anyukákkal, láthatja, hogyan gondozzák, szoptatják gyermeküket.
„A szoptatás védelme közös felelősségünk – ez az idei szoptatás hetének a jelmondata.  A sikertelen szoptatás nem az édesanya kudarca, hanem a társadalomé, amely nem tudta őt megfelelően támogatni” – hangsúlyozta Kun Judit, aki szerint nagyon fontos, hogy legyen a kismamáknak támogató hálózatuk, olyan ember, akihez fordulni tudnak, és segítségük az első időkben, hogy csak a babájukkal foglalkozhassanak. Ígygy tudják annyiszor megszoptatni a gyermeküket, ahányszor a baba igényli. Ez az első időben 24 óra alatt akár 12-16 vagy még több alkalom is lehet.
Az Érdi Anyatej Klub vezetőjének tapasztalata szerint ugyan még mindig előfordul, hogy valaki a 3-4 óránkénti szoptatást preferálja, de az egészségügyi szakemberek körében is kezd elterjedni az igény szerinti szoptatás. Ez azért fontos, mert a szoptatásnak a tápláláson túl számos egyéb funkciója is van, és nemcsak a babára van jótékony hatással, hanem az anyukára is. Véd a fertőzésektől, sőt, hosszú távon a különböző krónikus betegségektől is (ez utóbbiak sokkal gyakoribbak a más módon táplált gyermekeknél, míg a nem szoptató édesanyáknál gyakoribb az emlő-, illetve a petefészekrák előfordulása).
A szoptatás megkönnyíti a baba és a mama egymásra hangolódását, kötődését, van fájdalomcsillapító és nyugtató hatása is, és segíti a picit az ellazulásban, elalvásban. „A prolaktinnak nyugtató, monotóniatűrő hatása van az édesanyára, a szoptatás közben felszabaduló oxitocin pedig csökkenti a szülés utáni vérzést. Emellett gátolja a termékenység visszatérését, azaz az egymás utáni terhességek ritkábban következhetnek be, akár fogamzásgátlás nélkül is” – magyarázta a doktornő, aki kitért arra is, hogy egy kizárólag szoptatott kisbabánál – aki valóban mindig mellre kerülhet, amikor jelzi, és nem cumival elégítik ki ezt az igényét – az anyatej fedezi a folyadékszükségletet, nincs szükség pótlásra még nagy melegben sem. Egy mesterségesen táplált babánál ez nem így van.

 

További cikkeink

További cikkeink

Az Érdi Kincses Óvoda és tagóvodái pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében óvodapedagógus munkakör/feladatkör

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email