kozgyules3CZB_230928.jpg

A várospolitika a kompromisszumok tudománya

kozgyules3CZB_230928.jpg

A várospolitika a kompromisszumok tudománya

Több képviselő sem folytatta a munkát az új ciklusban. Megkérdeztük őket, mit üzennek azoknak, akik októberben kezdték a közgyűlési munkát.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

2024. június 9-én, vasárnap két választás is volt Magyarországon, idén először ugyanis egyszerre tartották meg az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat. A helyhatósági választás egy ötéves ciklus zárt le, a 2019 októberében alakult képviselő testület helyett választottak újat a szavazásra jogosultak.

Érden rendkívül érdekesen alakult a helyzet, hiszen a Csőzik László polgármester vezette Szövetség Érdért újrázni készült, azonban több választókerületben új jelölteket állítottak, több képviselőjük sem kívánta folytatni a munkát, így a stafétabot átadása mellett döntöttek.

A helyi ellenzéki oldalon is nagy volt a mozgolódás, hiszen a 2006 és 2019 között a Fidesz színeiben polgármesteri tisztséget betöltő T. Mészáros Andrást nem indította a párt, helyette Kardosné Gyurkó Kata lett az új polgármesterjelölt, akit sokan korábban a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökeként ismerhettek.

Az érdi polgármesterjelöltek 2024-ben: Csőzik László, Kardosné Gyurkó Kata, Asztalos Éva, Farkas Gáborné Szalai Timea

A közgyűlésbe 2019-ben egy képviselőt, Tekauer Norbertet delegáló Városunk Érdekében Dolgozunk Egyesület(V.É.D) is ismét indult a választáson, hozzájuk csatlakozott a korábban a Szövetség Érdért frakcióból kilépett Asztalos Éva is, aki ugyan a V.É.D. színeiben indult a képviselői székért, ám függetlenként mérkőzött meg a polgármesteri posztért.

Az előzmények alapján annyit sejteni lehetett, hogy a 17 képviselőből és a polgármesterből álló testületben lesznek változások, sokaknak a 2024-es év jelenti majd a képviselői munka végét.

Közgyűlés a 2019 és 2024 közötti ciklusban

A választási eredmények szerint a Szövetség Érdért mind a tizenkét választókerületben nyert, a Fidesz listáról három képviselőt juttatott a közgyűlésbe, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk szintén listáról egy-egy képviselővel van jelen.

Csőzik László elsöprő fölénnyel lett polgármester, csapatából azonban négyen nem folytatták a 2019-ben elkezdett képviselői munkát. Érdemes megjegyezni azt is, hogy a V.É.D. végül nem szerzett mandátumot és Asztalos Éva sem ért el érdemi eredményt a választáson.

Kik azok, akik nem folytatták a képviselői munkát?

Balla Imre a Szövetség Érdért színeiben a 4. számú választókerület képviselője volt, aki 2019-ben Bács István korábbi alpolgármestert győzte le. A leköszönt városatya úgy érzi, hogy az elmúlt öt év során számos kihívással szembesült, ugyanakkor ez az időszak rengeteg tapasztalattal és tudással gazdagította.

„Megismerhettem városunk működésének bonyolultságát, és sokkal mélyebb betekintést nyerhettem a helyi közösség életébe. Számos érdekes emberrel találkoztam, akikkel közösen dolgozhattunk a város fejlődéséért”

– nyilatkozta az ÉrdMost-nak Balla.

Balla Imre

A volt képviselő hozzátette, hogy a csapattal alapvetően elégedett volt, szinte mindenkiben látta a potenciált, látta a tenni akarást. Mindenki valamilyen szinten megértő volt és kompromisszumképes. Megjegyezte, hogy voltak veszekedések, voltak kivonulások, bár valahogy mindig lett megoldás a végére. Ennek ellenére úgy érzi, hogy csapatként viszont nem igazán álltak össze, ehhez ez az öt év kevés volt.

Kiemelte, hogy sok munkával alig ért el valamit, főleg amikor a politikai szempontok kerültek előtérbe, így visszanyúlt a régi civil módszerekhez.

„Ha kellett elmentem ételt osztani, ha kellett, akkor ételt kihordani; szemetet szedtem; elkészítettem a város koronavírus-weblapját, képviselő-keresőjét, orvos-keresőjét; tovább dolgoztam, mint Járókelő önkéntes; a Víz Koalícióban dolgoztam a város nevében; az Ez a minimum! programot próbáltam továbbvinni az első sikeres lépés után; elkezdtem a közvilágítás alkonykapcsolós átállásának szervezését; takarítottam Firtelmeiszter Sándor sírját; zöld nyereményjátékot indítottam; csőtörés hírlevelet készítettem és a csőtöréseket térképre tettem”

– hangsúlyozta Balla.

A következő ciklus képviselőinek azt javasolja, hogy legyenek nyitottak és bírják jobban ezt a környezetet, mint ő. Ne adják fel, járjanak mindenki nyakára, ontsák magukból az ötleteket. Nagy ez a város, tegyék meg, amit csak tudnak – zárta szavait Balla Imre.

Szintén a Szövetség Érdért képviselőjeként öt év után fejezte be a munkát Gregus László, az 5. számú választókerület képviselője, aki a Köznevelési, Művelődési és Ifjúsági Bizottságot elnöke is volt.

gregus
Gregus Lászó

Egész élete a közszolgálatról szólt, dolgozott az egészségügyben is, mentősként is szolgált, valamint pedagógusként tanította a fiatalabb generációkat és emellett a kultúra elkötelezett támogatója is. Pontosan ez motiválta abban, hogy 2019-ben a képviselői székből is tenne városa közösségéért.

„Amikor belekezdtem, hittem a közösség erejében, hittem abban, hogy lehet változtatni a városon, hiszen nem úgy működött, ahogyan kellett volna. Továbbá a pártnak, a DK-nak is mindez meghatározó feladata volt”

– hangsúlyozta.

Arra kérdésre, hogy miért nem folytatta a munkát, úgy válaszolt: „Szerettem volna átadni a helyet a fiataloknak, hiszen már hetven felett járok és tudni kell abbahagyni. A vízzel félig töltött pohár nekem soha nem félig tele volt, hanem mindig félig üres. Nincs már türelmem kivárni a látványos töltődést, bár előbb-utóbb biztos, hogy tele lesz az a pohár.”

Munkája sikerének könyvelte el, hogy tudott érdemben közvetíteni a választók és az önkormányzat között, valamint négy defibrillátor elhelyezésével a városban élők egészségügyi biztonságát is tudta növelni. Amit nem tudott elérni, hogy önálló színháza és ismét saját tévéje legyen Érdnek, valamint több utca aszfaltozását sem sikerült kilobbiznia.

Az új képviselőknek türelmet, kitartást és optimizmust kíván, szerinte a politika, így a várospolitika is a kompromisszumok tudománya, amelyhez alázat is kell.

Andrasek Mónika a 8. számú választókerület képviselőjeként került a 2019-ben megalakult közgyűlésbe, a Szövetség Érdért frakcióban ült. Szerinte a képviselők legfontosabb feladata a lakók megismerése és a felmerülő problémák empátiával való megközelítése, így erre törekedett az öt képviselői évében.

Andrasek Mónika

Hozzátette, hogy az új ciklus új lehetőségeket rejt, ezzel együtt újfajta kihívásokat is.

„Gondolok itt a megoldatlan feladatok új szemszögből való megközelítésére vagy az újonnan megválasztott képviselők ötleteinek a beintegrálására a már megszokott rendszerbe”

– fogalmazott röviden Andrasek.

Hozzátette, hogy az elmúlt öt évben rendkívül sokat segített a Darukezelő utcai klímapark létrejöttében, amit egy eredményes projektnek tart, valamint a Kutyavári és a Tárnoki úti zebrák kialakítását is sikernek könyvelte el, hiszen nagy szükség volt ezekre a választókerületben.

Fülöp Sándorné a Fidesz-KDNP-Összefogás frakció tagja volt, még 2006-ban került be a közgyűlésbe, így az elmúlt 18 évet a Fidesz színeiben az érdiek szolgálatának szentelte. Közel két évtized után jött az elhatározás, hogy átadja a helyet a fiataloknak.

„18 év nem kevés idő, és úgy gondoltam, hogy már nem akarom csinálni a korom miatt sem, csinálják inkább a fiatalok. Boldogan csináltam, és nagyon jól éreztem magam a sok-sok év alatt, sok embert megismertem és megszerettem. Nagyon sok ismerősöm lett Érden”

– hangsúlyozta Fülöp Sándorné.

Fülöp Sándorné

Az egykori képviselő hozzátette: „Az utánam következőknek azt tudnám tanácsolni, útravalónak adni, hogy a képviselői munka nem egy kihívás, hanem egy szolgálat. Ezt alázatosan kell végezni. Mindenképpen hallgassák meg az embereket, mert az embereknek nagyon nagy szükségük van arra, hogy beszélgessünk velük.”

Kiemelte azt is, hogy van, amit a képviselő meg tud oldani, de van olyan is amit nem. Fontos, hogy utóbbi esetben is őszintén kell beszélni a lakosokkal, fel kell vállalni azt is, ami nem sikerült, és dolgozni azon, hogy eredmények szülessenek.

A Fidesz-KDNP-Összefogás frakcióból T. Mészáros András, Demjén Attila és Bács István sem folytatta a képviselői munkát, a V.É.D. képviselője Tekauer Norbert sem került be a közgyűlésbe, valamint a Szövetség Érdért korábbi tagja Gál Alex sem képviseli tovább az érdieket, de Asztalos Éva korábbi független képviselő sem tudott mandátumot szerezni.

Őket is megkérdeztük arról, hogy miként tekintenek vissza a képviselői munkára, mit üzennének a jövő helyi politikusainak, azonban cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ kérdéseinkre.

fotó: ÉrdMost archív

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email