Az utcán élő emberek esetében minden egyes nap az életmentésről szól, hiszen minden nap ellenőriznünk kell, rendelkeznek-e elegendő munícióval a túléléshez – gondoljunk itt takaróra, ételre, forró teára, vagy akár melegvizes palackra – mondta érdeklődésünkre Gecse-Simon Orsolya, a Szociális Gondozó Központ intézményvezető-helyettese, akit arról kérdeztünk, milyen plusz feladatokkal jár számukra a téli krízisidőszak.
– Az utcai szociális munkások reggel hét órától este tízig járják a közterületeket, hogy időben segítséget tudjanak nyújtani, ne csak akkor, amikor már túl nagy a baj, és az egészségügy, illetve a rendészet bevonását igényli egy-egy adott probléma. A kollégák emellett folyamatosan végzik a felderítő munkát is, a lakosság és a hatóságok jelzéseire is támaszkodva. Kollégáink azon is folyamatosan dolgoznak, hogy azok, akik a téli hidegben is kint szeretnék tölteni az éjszakát, eljussanak odáig, hogy más lehetőséget, biztonságosabb helyet válasszanak.
A fedél alatt, de rossz körülmények közt élő, illetve egyedülálló idős emberek esetében a lakosság sokat tehet már csak azzal is, hogy odafigyel: ha a szomszédban két napig nem füstöl a kémény, nem jár ki az illető, érdemes ezt jelezni. Azzal is segíthetünk, hogy a csúszós időben odafigyelünk arra, aki nehezen közlekedik – hangsúlyozta a szakmai vezető.
Extrém hideg idő – tartós mínuszok – esetén a kormányzat elrendelheti a vörös kód riasztást – ilyen esetben a hajléktalanokat segítő szervezetek mellett szükség esetén a bentlakásos intézményeknek is meg kell nyitniuk kapuikat a rászorulók előtt – azaz senki nem töltheti az éjszakát az utcán. Az idei télen erre még nem került sor.
A hajléktalanszállón megteltek a férőhelyek; az éjjeli menedék, valamint az átmeneti szálló is tele van, ez utóbbiban már várólista van, mind a női, mind a férfi részlegen. A nappali melegedő 35 embert tud fogadni, ez is megtelt.
– Az éjjeli menedék délután négykor nyit, és érkezési sorrendben töltik fel a férőhelyeket. Legkésőbb öt-hat óra környékén kiderül, ha valaki már nem tud bejutni; akkor még van módja és esélye a százhalombattai, illetve a budapesti szállót választani, ahol tudják őt fogadni – tette hozzá Gecse-Simon Orsolya.
Az utcán, vagy rejtett hajléktalanságban (azaz fűtetlen, romos házban, nem megfelelő körülmények között) élőknek nemcsak az éjszakai fedél jelent segítséget, hanem a megfelelő minőségű meleg ruházat, takaró is. A Szociális Gondozó Központ örömmel és köszönettel fogadja ezeket a felajánlásokat.
A nehéz helyzetbe került embereknek vasárnaponként meleg ételt osztanak, részleteket itt olvashat. A téli krízisidőszakban bevezetett rendőrségi intézkedésekről pedig itt.