22_03_29_erdmost_nincskep

A túlélés a tét

22_03_29_erdmost_nincskep

A túlélés a tét

A téli hidegben sokkal kiszolgáltatottabbak az utcán, a rossz körülmények közt, megfelelő fűtés nélkül élő emberek, az idős, beteg, egyedülálló lakosok. A Szociális Gondozó Központ munkatársai kiemelten törődnek ezekkel az ügyfelekkel, de mi, lakosok is sokat tehetünk egy kis odafigyeléssel.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Az utcán élő emberek esetében minden egyes nap az életmentésről szól, hiszen minden nap ellenőriznünk kell, rendelkeznek-e elegendő munícióval a túléléshez – gondoljunk itt takaróra, ételre, forró teára, vagy akár melegvizes palackra – mondta érdeklődésünkre  Gecse-Simon Orsolya, a Szociális Gondozó Központ intézményvezető-helyettese, akit arról kérdeztünk, milyen plusz feladatokkal jár számukra a téli krízisidőszak.

– Az utcai szociális munkások reggel hét órától este tízig járják a közterületeket, hogy időben segítséget tudjanak nyújtani, ne csak akkor, amikor már túl nagy a baj, és az egészségügy, illetve a rendészet bevonását igényli egy-egy adott probléma. A kollégák emellett folyamatosan végzik a felderítő munkát is, a lakosság és a hatóságok jelzéseire is támaszkodva. Kollégáink azon is folyamatosan dolgoznak, hogy azok, akik a téli hidegben is kint szeretnék tölteni az éjszakát, eljussanak odáig, hogy más lehetőséget, biztonságosabb helyet válasszanak.

A fedél alatt, de rossz körülmények közt élő, illetve egyedülálló idős emberek esetében a lakosság sokat tehet már csak azzal is, hogy odafigyel: ha a szomszédban két napig nem füstöl a kémény, nem jár ki az illető, érdemes ezt jelezni. Azzal is segíthetünk, hogy a csúszós időben odafigyelünk arra, aki nehezen közlekedik – hangsúlyozta a szakmai vezető.

Extrém hideg idő – tartós mínuszok – esetén a kormányzat elrendelheti a vörös kód riasztást – ilyen esetben a hajléktalanokat segítő szervezetek mellett szükség esetén a bentlakásos intézményeknek is meg kell nyitniuk kapuikat a rászorulók előtt – azaz senki nem töltheti az éjszakát az utcán. Az idei télen erre még nem került sor.

A hajléktalanszállón megteltek a férőhelyek; az éjjeli menedék, valamint az átmeneti szálló is tele van, ez utóbbiban már várólista van, mind a női, mind a férfi részlegen. A nappali melegedő 35 embert tud fogadni, ez is megtelt.

– Az éjjeli menedék délután négykor nyit, és érkezési sorrendben töltik fel a férőhelyeket. Legkésőbb öt-hat óra környékén kiderül, ha valaki már nem tud bejutni; akkor még van módja és esélye a százhalombattai, illetve a budapesti szállót választani, ahol tudják őt fogadni – tette hozzá Gecse-Simon Orsolya.

Az utcán, vagy rejtett hajléktalanságban (azaz fűtetlen, romos házban, nem megfelelő körülmények között) élőknek nemcsak az éjszakai fedél jelent segítséget, hanem a megfelelő minőségű meleg ruházat, takaró is. A Szociális Gondozó Központ örömmel és köszönettel fogadja ezeket a felajánlásokat.   

A nehéz helyzetbe került embereknek vasárnaponként meleg ételt osztanak, részleteket itt olvashat. A téli krízisidőszakban bevezetett rendőrségi intézkedésekről pedig itt.

További cikkeink

További cikkeink

Az Érdi Kincses Óvoda és Tagóvodái pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében óvodai dajka
Az Érdi Kincses Óvoda és Tagóvodái pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében pedagógiai asszisztens

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email