Jóllehet a Nemzeti Választási Iroda(NVI) már idén szeptemberben kiadott beszámolójában is jelezte, hogy az országban az elmúlt években, egy évtizedben lezajlott népességmozgások miatt szükség lenne az országgyűlési egyéni választókerületek átrajzolására, néhány napja mégis komoly felzúdulást okozott, amikor a kormány benyújtotta az erre vonatkozó javaslatát.
A felháborodás oka, hogy sokan politikai motivációt sejtenek mögötte, vagyis a Fidesz vezette kormány a saját választási esélyeit szeretné növelni a módosítással, főként Budapesten.
A választási törvény 65 oldalas fideszes módosító javaslatát pedig már tárgyalta és tovább is engedte a parlament igazságügyi bizottsága. A Népszava szerint a sietség nem véletlen, ugyanis a hatályos jogszabályok szerint a választási törvénynek ez a része nem módosítható a választás előtti évben, így még az idén át kell nyomni az Országgyűlésen ahhoz, hogy a 2026-os választásra alkalmazható legyen.
Akárhogy is, az NVI jelentése a választási törvényre hivatkozva azt állította, hogy amennyiben az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál 20 százalékkal több vagy kevesebb a választópolgárok száma, akkor módosítani kell a beosztást.
Mint írják, ez pillanatnyilag a fővárost, illetve Pest, Győr-Moson-Sopron, Tolna és Somogy vármegyét érinti. Amíg az utóbbi két vármegye és Budapest lélekszáma csökkent, addig Pest és Győr-Moson-Sopron vármegyékbe annyi új lakó érkezett, hogy az már meghaladja a törvénybe foglalt 20 százalékos arányt.
Ennek fényében pedig az NVI a következő javaslatokkal állt elő: növeljék meg kettővel Pest és eggyel a Győr-Moson-Sopron vármegyei mandátumok számát, ezzel párhuzamosan pedig Budapesten legyen kettővel kevesebb hely. Ahogy Tolnában és Somogyban is a mandátumok csökkentését ajánlották.
Ugyanakkor ezeket a felvetéseket csak részben fogadták meg, hiszen a kormányzat csak a fővárosi és a Pest vármegyei mandátumokhoz kíván hozzányúlni, illetve további két helyen, Csongrád és Fejér vármegyékben is változásokat terveznek, holott azokkal kapcsolatban a Nemzeti Választási Iroda beszámolója nem fogalmazott meg ajánlásokat.
Ami konkrétan Pest vármegyét illeti, ebben a vármegyében két új egyéni választókerületet kívánnak létrehozni, vagyis a 2026-os országgyűlési választásokon a korábbi 12 helyett immár 14 képviselő juthat be innen a parlamentbe.
Ha a törvénymódosítás Érdre vonatkozó részét nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy városunk, – amelyik a Pest vármegyei 1-es számú országgyűlési egyéni választókerületének a része – egy átrendeződéssel számolhat. Eddig ugyanis Érd, másik öt településsel, Diósddal, Pusztazámorral, Sóskúttal, Tárnokkal és Törökbálinttal közösen alkotta a maga választókerületét.
Ugyanakkor másfél év múlva már csupán Tárnok tartozik majd ide, valamint régi-új tagként, Százhalombatta csatlakozik ehhez a választókerülethez. Míg a másik négy település lakói a Budaörs központú, 2-es számú választókerületben voksolhatnak majd.