A Szakma Kiváló Tanulója Versenyen az ország harmadik legjobb villanyszerelője lett Albert Lukács Dés, az Érdi Szakképzési Centrum Kós Károly Technikum tanulója, adta hírül minap a tanintézmény Facebook-oldala.
Április 28-29-én a budapesti Hungexpon tartották meg a XVIII. Szakma Sztár Fesztivált, melynek keretében került sor a Szakma Kiváló Tanulója Verseny döntőjére is. A megmérettetésen évről-évre a szakképző intézményekben tanulók, az egyes szakmák fiatal tehetségei mérhetik össze tudásukat és felkészültségüket.
Persze a döntőig el is kell jutni valahogy, ami nem könnyű, hiszen szakmától függetlenül, minden évben sok száz hallgató jelentkezik az ország legkülönbözőbb pontjairól.

Például az SZKTV első fordulójában, a villanyszerelők mezőnyében 308-an próbáltak szerencsét, de az érdi születésű Albert Lukács Dés már itt is második helyezést ért el. Majd jó formáját a következő fordulóra is megőrizte, és ismét másodikként jutott tovább a már említett április végi döntőbe, ahol végül a dobogó harmadik fokára léphetett fel.
Azonban, amíg mondjuk egy úszóversenyen egyértelmű, hogy a résztvevőknek mit kell tudniuk ahhoz, hogy ellenfeleik fölé kerekedjenek, addig a villanyszerelők küzdelmében talán nem annyira egyértelmű helyzet. Lukácstól megtudtuk, a verseny során az elméleti és gyakorlati feladatok váltogatták egymást, de talán az a biztos, ha maga az érintett meséli el, hogyan is kell ezt elképzelni.
„A döntőben tulajdonképpen egy logikai feladatot kellett megoldani. Fel volt szerelve a falra egy mérőóra és egy motor. Ezt fel kellett csövezni, fel kellett rakni még három dobozt, és a három dobozba kellett raknunk mágneskapcsolókat, egyebeket, aztán meg kellett nyomni egy gombot, amire felkapcsolódott egy lámpa. Amikor ez megtörtént, akkor öt másodpercre rá elindult a motor, majd amikor már ment a motor, akkor öt másodperccel később felkapcsolódott egy másik lámpa a túloldalon. Nem mellékesen pedig a berendezésnek végre kellett hajtania ugyanezt fordítva is“
– fogalmazott a ifjú bajnok, aki jobb híján „időkésleltetéses motorindításnak“ nevezte el a szerkezetet.

Ugyanakkor hozzátette, a győzelemhez nem lett volna elég az, hogy a gép működik, hiszen a zsűri egyéb szempontokat is figyelembe vett: ki milyen precízen dolgozik, a szerszámok rendbe vannak-e téve, eltakarítanak-e a versenyzők maguk után, nem utolsósorban, hogy mennyire esztétikus a végeredmény.
Albert Lukács Dés az ÉrdMostnak elárulta, tudomása szerint az érdi Kós iskolának soha korábban nem volt még olyan tanulója, aki idáig jutott volna ezen a versenyen, így ez a harmadik helyezés az intézmény életében is jelentős esemény. Ahogy számára is egy fontos visszajelzés, hogy jó úton jár. Sőt, a siker hatására még az is felmerült, hogy a nemzetközi mezőnyben, azaz a WorldSkills és EuroSkills versenyeken is megméresse magát.

Mindenesetre, ami biztos, hogy a verseny után már kapásból öt helyről megkeresték, hogy dolgozzon náluk.