Fél pár cipő az utcán. Párja nélkül, elhagyva, odadobva, haszontalanul. Mennyi mindent szimbolizál, főleg így, a Szociális Gondozó Központ kampányának „főszereplőjeként”.
Az érdi intézmény évek óta szervez figyelemfelhívó kampányt a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján, rendhagyó utcai akciókkal állítva reflektorfénybe ezt a világszintű problémát. Merthogy valóban erről van szó: a Világbank adatai alapján a 15 és 44 év közötti nők nagyobb eséllyel válnak családon belüli vagy szexuális erőszak sértettjeivé, mint rákos megbetegedés, malária, autóbaleset, háború áldozatává.
A nők elleni erőszak nagyságrendje sajnos még manapság is sokszor rejtve marad. Hogy ezen a területen változás történjen, az ENSZ közgyűlése 1999-ben november 25-ét a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává nyilvánította. (1981-ben ezen a napon ölték meg a Mirabal nővéreket, a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit.)
Az ENSZ felkérte a kormányokat és nemzetközi szervezeteket, hogy november 25-én szervezzenek figyelemfelhívó programokat, és emeljenek szót a nők elleni erőszakkal szemben. A Szociális Gondozó Központ idén a „fél cipős kampánnyal” csatlakozott:
a város forgalmas pontjain egyszerű, fehér műanyagszékeken fél pár cipők árválkodnak. A székek hátlapján rövid történetek, olyan nőkről, akik erőszak áldozatává váltak.
„Éva születésnapjára virágot kapott, aztán bocsánatkérést. Egy hónappal később már csak a virágok maradtak.”
„Anna már nem beszél a barátaival, a családjával sem. Azt mondják, csak eltávolodott. De a valódi ok, hogy már nem lehet önmaga.”
A lap másik oldalán egy QR-kód olvasható, ami a gondozóközpont oldalára visz.
Az oldalon a családon belüli erőszakról tudhatunk meg többet: hányféle formája létezik, miért nem tud kilépni valaki a bántalmazó kapcsolatából, milyen jelei vannak, ha valakit a környezetünkben bántalmaznak, mit tehetünk ilyenkor, és kihez fordulhatunk.
Nagyon fontos, hogy merjünk segítséget kérni, méghozzá minél hamarabb, akár magunkról, akár másról van szó.
Többek közt az alábbi szervezetek nyújtanak támogatást Magyarországon:
Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (ingyenesen hívható, 24 órás segélyvonal): 06-80-20-55-20
NANE Egyesület (segélyvonal hétfőn, kedden, csütörtökön és pénteken 18 és 22 óra között): 06-80-505-101
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Krízisambulanciáit számos városban megtaláljuk, részletek itt: A szeretet nem árt