Az együttműködés célja a történeti infrastruktúra kutatása és a Duna-mentén található mintegy kétezer éves római örökség turisztikai potenciáljának fejlesztése. A projekt különlegessége egy, a rómaiak által használt 4. századi dunai hajó teljes és hiteles rekonstrukciója, mely a szervezők tervei szerint végigjárja a Duna partján fekvő római emlékeket – így a tervek szerint Százhalombattán is ki fog kötni.
A konzorcium kutatói a résztvevő országok területén korszerű talajradaros kutatást, virtuális rekonstrukciót, és egy, a helyszíneket bemutató adatbázist készítenek. A projekt egyik magyarországi partnerének, a Műegyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének célja a jövő generációjának bevonása a kutatásba és tervezésbe. Ezen folyamat első lépései valósultak meg a közelmúltban, a római tábornál tett szakmai bejárás keretében.
Százhalombatta jelentős és gazdag római kori emlékekkel rendelkezik, mely a területén egykor keresztülfutó duna-menti útvonal, a limes – egyben ripa – és a hozzá kapcsolódó határvédelmi létesítmények révén a római történeti múlttal rendelkező települések nagy hálózatához kapcsolódik. Ezért a projekt során a Műegyetem oktatói és hallgatói, a társult stratégiai partnerek kollégái, valamint a nemzetközi együttműködés tagintézményei Százhalombatta római kori történetének építészettörténeti kutatásával szeretnének hozzájárulni a nemzetközi projekt szakmai adatgyűjtéséhez, megismertetve a helyszínt a résztvevő országok kutatóival és turisztikai szakembereivel.
Az együttműködés résztvevőinek fontos célja, hogy a jövő generáció, a BME-n tanuló építészhallgatók is betekintést nyerhessenek különböző tudományterületek (régészet, építészet, turizmus) munkájába, egyúttal egyetemi tanulmányaikat összetett történeti múlttal rendelkező helyszíneken történő tervezéssel összefüggésben végezhessék. Épp ezért a projekt tanulságait egyetemi tervezési feladat során szeretnék a hallgatók számára átadni.
Ebben a folyamatban a Műegyetem nagyon fontos segítséget, támogatást kap Százhalombatta Város Önkormányzatától, Vezér Mihály Ph.D. polgármestertől, dr. Oláh M. Zoltán Százhalombatta főépítészétől, valamint a Matrica Múzeum és Régészeti Parktól. A helyszíni bejárás során a résztvevők a főépítész előadásában hallhattak Százhalombatta településszerkezeti adottságairól és fejlesztési lehetőségeiről. A tervek szerint több alkalommal tesznek majd szakmai látogatást Százhalombattán a hallgatók.