Régi hagyományt elevenít fel az Érdi Német Kultúr Egyesület: a Fülöp-napi majálist.
Batthyány Fülöp 1828-1848 között Érd földbirtokosa volt. Húszévnyi birtoklására esik az 1838. évi nagy dunai árvíz. Az elpusztult település helyett alapította a herceg Újvárost, a folyótól kissé távolabb eső területen (Fülöpváros). Ekkortájt épülhetett a fehérvári országút és az Újvárosba vezető út sarkán a Pelikán-fogadó, későbbi Wimpffen-kúria, ma Magyar Földrajzi Múzeum. (Forrás: Köztérkép)

„A lakosok annak idején hálaadó ünnepséget rendeztek a főherceg tiszteletére, május elsején, Fülöp neve napján. A Felső utcai keresztet is az ő tiszteletére állították, és egy szép gesztenyefát is ültettek mellé – ez volt ugyanis a kedvenc fája a Batthyány főhercegnek” – mondta tudósítónknak Kotroczóné Klopfer Teréz, hangsúlyozva: a május elsejei szép szokást a Szent Mihály Alapítvány élesztette fel, még Ábel András helytörténész idejében.

A kovid idején elmaradtak a Fülöp tiszteletére tartott ünnepségek, újabban pedig a az Érdi Német Kultúr Egyesület szervezi meg a Fülöp-napi sétát. „Egyesületünk tartja rendben a keresztet és a kis parkot is, a Felső és a Kinga utca sarkán” – tette hozzá Teréz.
Aki elmegy a május elsejei sétára, nemcsak a keresztet és történetét, hanem a városrészt is jobban megismerheti. Stencinger Norbert hadtörténész, a VMG tanára és tanítványa, Kanyó Zsolt, az ELTE történész hallgatója vezeti majd a sétát, felidézve a főherceg életét és a mecénás múltját.
A megemlékezés 18 órakor kezdődik, a főtéren: a főherceg mellszobránál gyertyát gyújtanak, virágot helyeznek el, majd elsétálnak a Kinga utcai alapító keresztig.
A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Részletesebben itt írtunk a Batthyány Fülöp tiszteletére emelt keresztről és a főherceg Érdért végzett munkájáról.