„Az egészségügyben kialakult helyzet arra kényszerít minket, hogy sok járóbeteg szakrendelőhöz hasonlóan mi is korlátozzuk a kiadható előjegyzés időbeni hatályát 3 hónapra. Emiatt számos szakrendelésre átmenetileg nem tudunk időpontot adni”
– olvashatjuk a Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény honlapján a közelmúltban megjelent hírt, amely döntés hátterére a Facebook-oldalukon világított rá a szakrendelő igazgatója.
A bejegyzésben Bárány Zsolt azt írja, hogy „szakmailag és technikailag is értelmezhetetlen” időpontot adni fél vagy egy évre előre. Mint fogalmaz, a szakmai indok egyértelmű, míg a technikai indok kapcsán több szempontot is megemlít.
Egyrészt, hogy a rendelőben dolgozó orvosok munkaviszonyában bármikor változás történhet, például nyugdíjba vonulhatnak. Így a beteg hiába kapott időpontot, nem lesz, aki ellássa, amikor felragyog a nagy nap.
Másrészt, hogy azok az emberek, akik három hónapon túlra kaptak időpontot, azoknak a 30 százaléka el sem megy az adott vizsgálatra.
Arról már nem is beszélve, hogy a rendelőnek csak azért kell alkalmaznia egy plusz munkatársat, hogy a közelgő időpont előtt egy héttel felhívja telefonon az illetékest, hogy számíthatnak-e a megjelenésére.
Ugyanakkor a posztban a főigazgató ismét felhívja a figyelmet a Járóbeteg Irányítási Rendszerre, ami egy jó alternatíva lehet, ha valaki nem kap időpontot az érdi szakrendelőbe. Vagy amit kap, az nem szimpatikus.
A JIR-ről az ÉrdMoston is többször beszámoltunk, ezeket a cikkeinket IDE KATTINTVA találják.
Aki viszont továbbra is helyben, és államilag szeretné magát kezeltetni, az a Romics honlapján, a szükséges szakrendelés felülete alatt tájékozódhat, hogy milyenek a bejutási esélyek.
Jóllehet, pillanatnyilag számos ellátás esetében nincs korlátozás, de például a szemészeten 2026. februárjáig, míg a bőrgyógyászaton és az urológián már 2026. márciusáig beteltek az időpontok. Vagyis, ha éppen ilyen problémákkal küzdünk, akkor leghamarabb az év végén, illetve a jövő év elején érdemes próbálkoznunk.