A XX. századi magyar képzőművészet kiemelkedő alakja, Hincz Gyula nevét sokan az általa készített gobelin kapcsán ismerik. A népek barátsága elnevezésű alkotás 1975 óta függ a Szepes falán.
A gobelint az eltelt évtizedekben bárki megcsodálhatta nyitvatartási időben – igaz, nem épp úgy, ahogy az alkotó megálmondta, merthogy a rosszul rákerült szignó miatt fordítva tették fel a falra a képet.
Áprilisban azonban, Hincz Gyula születésének 120. évfordulóján, rendeztek egy átfogó kiállítást Hincz műveiből az Érdi Galériában, és a képet visszafordították.
Hincz Gyula a faliképek mellett festményeket és rézkarcokat, könyvillusztrációkat, szobrokat is készített, és tervezett nemcsak gobelint, hanem üvegmozaikot, kerámiát is.
A művész által illusztrált kötetek felhasználásával állított össze irodalmi estet az Érdi IRKA, a Kiss Companyval közreműködve.
Elhangzottak többek közt Villon-balladák, József Attila-művek, magyarságversek. Mindezt gitárkísérettel, énekkel, fátyoltánccal mutatták be a fellépők.
A közönség együtt mondta az IRKA-tagokkal a Weöres Sándor-verseket – Hincz illusztrálta a Bóbitát is –, fellépett Kiss László gitárművész és a Tállya utcai ovi néptánccsoportja is.
Az Érdi Galériában a munkatársak remek olvasósarkot hoztak létre: gyerek- és felnőttverses gyűjtemény, regények, elbeszélések tanúskodtak Hincz talentumáról, ezeket a közönség kedvére forgathatta.
Aki lemaradt az irodalmi estről, a kiállítással kárpótolhatja magát, hiszen a tárlat 2024. július 13-ig nyitva tart, a galéria nyitvatartási idejében.