védőnői szolgálat vass gyógyszertár

Az érdi anyukák az államosítás legnagyobb vesztesei

védőnői szolgálat vass gyógyszertár

Az érdi anyukák az államosítás legnagyobb vesztesei

A parkvárosi szülők nagy részének oda-vissza tizenkét kilométert kell gyalogolniuk, buszozniuk, ha felkeresnék védőnőjüket.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház döntése alapján hat kilométerrel arrébb, a város másik végére költöztettek – a szolgálat államosítása nyomán – 24-ből 7 védőnői körzetet Érden – írja legfrissebb cikkében a Népszava.

Ahogy azt az ÉrdMost korábban is megírta, a szolgálatnak eddig helyet adó épület magántulajdonosa továbbra is biztosította volna a helyiségeket, sőt még azt is felajánlotta, hogy felújítja azt.

Az önkormányzat fizette volna tovább a rezsit, sőt a beszállt volna a bérleti díjba is. Csőzik László polgármester tavaly decemberben pedig levélben kérte Bedros J. Róbert kórházigazgatót a döntés újragondolására.

A város vezetője azt írta, hogy az önkormányzat a védőnői szolgálatok államosítását előíró jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően tavaly augusztusban együttműködési megállapodást kötött a kórházzal a védőnők által használt ingatlanok és ingóságok használatáról. Az érintett Bajcsy-Zsilinszky út 143. szám alatti Egészségház azonban egy magáncég, a Remin Gyógyszer-kiskereskedelmi Kft. tulajdona, így arról az önkormányzat nem rendelkezhetett. A cég ugyanakkor kezdeményezte a kórháznál a használati szerződés megkötését, de nem fogadták el az ajánlatát.

A polgármester levelét válaszra sem méltatta a kórház, még arról se tájékoztatták a várost, de az ingatlan tulajdonosát sem, hogy még az év vége előtt átköltöztetik a védőnőket.

Egyszer csak felpakoltak és átvittek mindent. A gyermekorvosi rendelővel közös váróterem bútorait – beleértve a komplett konyhabútort és az étkezőt is –, ami az önkormányzat állítása szerint soha nem volt a védőnői szolgálat tulajdona.

Csőzik László polgármester szerint a szülőket és a gyerekeket lehetőleg abban a városrészben kell ellátni, ahol laknak, viszont a Bajcsy-Zsilinkszky út 143. szám alatt dolgozó védőnők hat kilométerrel távolabbra költöztetése súlyos érdeksérelemmel jár a Fenyvesparkvárosban és a Parkvárosban élők családoknak, mivel nagyok a távolságok és a tömegközlekedés színvonala nem kielégítő.

Az érintett védőnői körzetek több ezer családot szolgálnak ki, de a városvezető hiába kérte a költözés január végére való halasztását, hátha találnak egy jobb megoldást. Holott Érd önkormányzata több módon segítette az átállást:

december végéig a védőnői szolgálatok teljes üzemeltetési költségét megelőlegezték, ingyen átadták a működéshez szükséges ingóságokat, januártól üzemeltetik a tulajdonukban lévő ingatlanokat.

Az Egészségház egy különleges konstrukció. A gyógyszertár tulajdonosa építette az ingatlant, de haszonélvezeti jogot adott az önkormányzatnak annak érdekében, hogy az épületben háziorvosi, gyerekorvosi rendelőket alakítsanak ki és helyet biztosított a védőnői szolgálatnak is. Miután a védőnői szolgálatokat átvette az állam, az ingatlan tulajdonosa kezdeményezte az ehhez kapcsolódó önkormányzati haszonélvezeti jog törlését a tulajdoni lapról. Erről a tulajdonos és az önkormányzat szerint tájékoztatták a kórházat.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) szerint a Szent Imre kórházhoz semmilyen megkeresés nem érkezett a haszonélvezeti jog törlésével kapcsolatban, az erről szóló egyeztetéseken sem vettek részt.

„Az önkormányzat azzal, hogy megszüntette a haszonélvezeti jogot és nem tette lehetővé, hogy a telephelyet továbbra is használja a kórház, megszegte a törvényi kötelezettségét”

– közölte a főigazgatóság.

Állításuk szerint az ingatlan tulajdonosa a piaci ár három-négyszeresét követelte bérleti díjként. Mint írták: a folyamatos ellátást csak a költözéssel lehetett biztosítani, miután az önkormányzat nem tartotta be jogszabályi kötelezettségét, a tulajdonos pedig irreális követelésekkel állt elő és veszélyeztette az állami feladat ellátását.

Az ingatlan tulajdonosa pedig úgy fogalmazott:

„A védőnői szolgálat zavartalan működését szem előtt tartva tárgyalásokat kezdtem a kórházzal, megegyeztünk a bérleti díjban is, majd a kórház egy határozott idejű, év végével lejáró szerződést küldött vissza formai és tartalmi hibákkal.”

Vass Viktória, a Remin Kft. ügyvezetője szerint a kórház soha nem is akart vele hosszú távú szerződést kötni, az erre vonatkozó ajánlatáról, felújítási szándékáról szóló levelét válaszra sem méltatták.

Az önkormányzat közben kereste a védőnői szolgálat elhelyezésére alkalmas ingatlant és találtak is egyet 400 méterre a régitől, ezért kérték a költözés elhalasztását a kórháztól, illetve az OKFŐ-től. A „válasz” a védőnők elköltöztetése volt a város másik végébe. Meglepő módon egy szintén magántulajdonban lévő ingatlanba – erről már László Ferenc, Érd kommunikációs vezetője számolt be.

Így a parkvárosi anyukák nagy részének oda-vissza tizenkét kilométert kell gyalogolniuk, buszozniuk, ha felkeresnék védőnőjüket.

Az OKFŐ pedig úgy véli, ez nem gond, hiszen az új bérlemény az érdi szakrendelő mellett van, ahová a kismamák csípőszűrésre viszik a gyerekeket. Ugyan a kiválasztott ingatlan 40 százalékkal olcsóbb, másfélszer akkora és kulturáltabb körülményeket biztosít, de mindez csak kényszermegoldás. A helyzet rendezését a főigazgatóság az önkormányzattól várja egy megfelelő ingatlan felajánlásával.

fotó: ÉrdMost / Kling József

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email