Reith-Árvai Luca, a Tebe Érd bolt tulajdonosa elmondta, a csomagolásmentes és a hulladékmentes kifejezések ebben az esetben egymás
szinonimái. A franchise hálózatnak az érdi már a nyolcadik üzlete, vagyis ez a legnagyobb hulladékmentes bolthálózat az országban. Lucát és férjét tinikora óta foglalkoztatja a környezetvédelem, persze fiatalon nem azon járt az eszük, hogy egyszer majd lesz egy csomagolásmentes boltjuk, de mindketten szívükön viselik a bolygó jövőjét.
„Elkezdtük szelektíven gyűjteni a hulladékot, aztán a fenntartható életnek egyre több területét sajátítottuk el. Nemcsak a hulladék mennyiségének csökkentéséért tettünk sokat, hanem az étkezési, utazási szokásainkat is megváltoztattuk, hiszen ez is nagyon fontos, amikor a környezetvédelemről beszélünk.”
Amikor Luca először belépett egy csomagolásmentes boltba, egyből magáénak érezte. Véletlenül hozta össze őt a sors a hálózat vezetőjével, aminek az lett az eredménye, hogy tavaly novemberben megnyitották első boltjukat Velencén, majd most áprilisban a másodikat Érden. A boltba tehát érdemes saját befőttesüvegekkel vagy textilszütyőkkel érkezni, amikbe kimérős árut lehet vásárolni.
„Vannak olyan termékek is, amelyek nem vásárolhatók meg csomagolásmenetesen, mint például a dezodor vagy a fogkrém. Viszont a kiürült flakonokat, tubusokat a vásárlók visszahozhatják a boltba, mi pedig visszajuttatjuk ezeket a gyártónak újrafelhasználásra.”
Lucától azt is megtudtuk, hiába szerzek be lebomló műanyag szatyrot, annak volt egy előállítási költsége, és az élettartama sem olyan hosszú, mint mondjuk egy textilszatyoré. Ez utóbbinak az egyszeri legyártása ugyan nagyobb terhelést jelent a környezetnek, mint a műanyagé, ugyanakkor több ezerszer tovább használható, mint egyetlen lebomló szatyor. Hasonló a helyzet az üveggel is.
„Az üveg az egyik legjobb csomagolóanyag, annak ellenére, hogy az újrahasznosítási energiája jóval jelentősebb, mint a műanyagé. Ugyanakkor végtelenszer újrahasznosítható, míg a műanyagot minőségromlás nélkül csak pár alkalommal lehet újrahasznosítani.”
Luca a szelektív hulladékgyűjtésről írta diplomamunkáját 2015-ben, melynek során sok-sok interjút és felmérést készített. Akkoriban még közel sem volt ennyire evidens, mint ma, hogy szelektíven gyűjtjük a hulladékot, de azt látja, hogy ez a jövő. Jellemzően fiatalok, illetve kismamák vásárolnak náluk.
A csomagolásmentes bolt tulajdonosa szerint nem egyszerű a vásárlási szokások megváltoztatása, és alapvetően a hulladékmentes élet sem könnyebb, de lehet sokkal olcsóbb. Jó hír, hogy sosem késő elkezdeni, szépen lassan ki lehet próbálni egy-egy új dolgot, és végül észrevesszük, hogy az egyik szokás hozza magával a másikat.
A megnyitón egyébként részt vett Csőzik László polgármester és Tetlák Örs alpolgármester is, aki facebook-bejegyzésében hangsúlyozta:
„Nemcsak a kisvállalkozások sikerének és növekvő számának örülünk városunkban, de az üzlet koncepciója is különösen kedves a fenntarthatóság és a környezettudatosság szempontjából.”