domonkosbelasiremlekGA_220427

Aki megidézte a nagy elődök szellemét

domonkosbelasiremlekGA_220427

Aki megidézte a nagy elődök szellemét

Irodalmi műsorral és koszorúzással avatták fel Domonkos Béla szobrászművész síremlékét az Ercsi úti temetőben, április 27-én.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

2020. március 2-án eltávozott Érd nagy szobrásza és díszpolgára, Domonkos Béla, akinek több tucatnyi köztéri alkotása ékesíti a várost. Nevét és munkásságát világszerte ismerték.

Síremléke már korábban elkészült, fel is állították, de az ünnepélyes avatásra mindezidáig még nem került sor, most a Poly-Art és az IRKA irodalmi műsorral tisztelgett emléke előtt.

A megemlékező beszédet Csőzik László polgármester mondta el, majd Juhász Gyula egyik versét olvassa fel Horváth István lelkipásztor. Kubassek János múzeumigazgató Domonkos Béláról szóló írásából – melynek címe Ugrás a vonatról – Ilka Gábor szobrászművész olvasott fel részleteket. A záró versrészletet Daróci Lajosné mondta el.

Csőzik László polgármester beszédében felelevenítette találkozásait Domonkos Bélával, köztük a legutolsót, a halála előtt. „Megmaradt bennem néhány gondolata. Úgy éreztem, arra kér minket, hogy vigyázzunk az életművére, az alkotásaira, próbáljuk meg az érdiek számára megmenteni, bemutatni, őrizni, ápolni” – hangsúlyozta Csőzik László.

A polgármester felidézte, hány helyen találhatók meg Domonkos Béla szobrai: több száz köztéri munkájából nagyon sok látható nálunk és szomszédságunkban, Tárnokon, Sóskúton, Ercsiben. Ott van az Elhurcoltak emlékműve az érdi városközpontban. A Földrajzi Múzeum szoborkertjében elhelyezett egész alakos és mellszobrai, kezdve 1984-ben Teleki Sámuel alakjával. A Virágot nyújtó kislány szobra Érdligeten. Bogner Mária Margit vizitációs nővér szobra Ófaluban. A hősi emlékmű Parkvárosban. Ezek évtizedek óta fontos találkozási pontként szolgáltak Érd lakóinak. Művészi géniuszát mutatja, hogy Budapesttől Buenos Airesig, Balatonfüredtől Belbourne-ig számtalan szobrát megtaláljuk a világban – ugyanakkor városunkat tartotta otthonának, egyetlen éven kívül a teljes életét Érden töltötte.
Későn kezdte művészi karrierjét, ám tehetsége és mestere, Pátzay Pál bizalma a legnagyobbak közé emelte. 1994-ben lett díszpolgárunk, 2000-ben nyerte el Érd Város Életmű Díját, 2016-ban tüntették ki Magyar Örökség Díjjal. Soha nem a fizetséget kereste, azt érezte megtiszteltetésnek, ha munkát kapott.  Amikor megmintázta Kőrösi Csoma Sándort, Semmelweis Ignácot, Petőfi Sándort vagy Mindszenty Józsefet, a nagy elődök szellemét akarta megidézni. Az élethűségből, a tökéletességből soha nem adott alább. Munkájában mindig érződött a tisztelet, az alázat. Ezért érezhettük mi megtiszteltetésnek, hogy itt élt közöttünk. Féltett kincsként fogjuk őrizni keze munkáját és Domonkos Béla emlékét – zárta szavait.

Fotó: Gárdos Attila

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email