bacsistvan_210102

Újabb csontváz a szekrényből

bacsistvan_210102

Újabb csontváz a szekrényből

Egy sajtpapír, rajta kézzel írt lista cégek felsorolásával, elérhetőségekkel, a cégnevek mellett pipajelek. A városházán a polgármester utasítására végzett vizsgálat kiderítette: így dőlhetett el 2017-ben, kié legyen az a 171,5 millió forint, amit az előző vezetés a Napsugár ovi felújítására szánt.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Mint Csőzik László polgármester közösségi oldalán írja: a közbeszerzésen nem volt nyílt verseny, a listán szereplők közül hívtak meg öt céget, köztük a nyertest: a Káblán Bau Kft.-t.

Ezt a céget szinte napra pontosan fél évvel azelőtt alapították, hogy a T. Mészárosék végül ajánlattételre invitálták. Elképzelhetik, milyen referenciákat tudott felmutatni. A kérdés költői, persze, hogy semmilyet!  Az ember a konyhája kifestését sem bízná rájuk, nem úgy az előző fideszes városvezetés, amely ennek a cégnek adta a beruházást. És nemcsak ezt, hanem az Erdőszéle ovi felújítását is 256 millióért.

A Napsugár felújításánál nem a Káblán volt az egyetlen furcsa társaság: pályázati felhívást küldtek például egy mobiltelefonbolt e-mailcímére is. A sajtcetlis megoldást elnevezték „piacfelmérésnek”, a kutakodó minisztériumnak meg egyszerűen nem küldtek be semmilyen dokumentumot, a kérés ellenére sem – teszi hozzá Csőzik László, hozzátéve:  a beadott ajánlatokról ránézésre is megállapítható, hogy ugyanaz az ember készíthette.

Hogy miért a referenciák nélküli Káblánt hívták meg? Erre maga T. Mészáros András is próbált magyarázatot adni, amikor egyenesen a kormánnyal, Varga Mihály minisztériumával került szembe, ugyanis a tárca szabálytalansági eljárást kezdeményezett az Erdőszéle- és a Napsugár-projekt esetében is. A fideszes hivatali elődöm ekkor azt adta elő a minisztériumnak írt levelében, hogy Érdnek „különös érdeke”, hogy minél hosszabb jótállást vállaljon a nyertes cég. A Káblán vállalt is 5 éves garanciát, de ebben is csak a bolondját járatták az érdi adófizetőkkel. Ugyanis nincs már kin beváltani ezt az ígéretet, mert a Káblán eltűnt a süllyesztőben. Alig két évvel a beruházás után tulajdonost váltott, egy tatabányai cégtemetőben landolt, végül idén januárban kényszertörölte a cégbíróság – írja Csőzik László, hozzátéve: mindez csak egy epizód a 2019 előtti kartell- és korrupciógyanús óvodaberuházások botrányos történetében.

Az ügyek feltárása folyamatban van: egyik csontváz esik ki a másik után T. Mészáros, illetve az előző ciklusban az óvodákért felelős fideszes alpolgármester, a 71,5 milliós vagyonelemével a mai napig elszámolni nem tudó Bács István szekrényéből. A 2019 előtt felújított Fácán óvoda ügyében már milliókra bírságolták az önkormányzatot kartellgyanú miatt, a Pénzügyminisztérium pedig visszakövetelt 70 milliót a várostól . Amit nagyobb részt az érdi adófizetők álltak, mivel abból a kormány végül csak 27 milliót fizetett ki nekünk – teszi hozzá.

Úgy fest, nemcsak a Fácán ovinál volt összejátszás. A Napsugár-beruházásnál is találtunk hasonló trükköt, az egyik cég 4,4 millió forinttal magasabb ajánlatot adott be, mint a nyertes – ezért veszített, hozzásegítve a Káblánt a győzelemhez –, ám később beérte kevesebbel: alvállalkozó lett az építkezésen.

A Büntető Törvénykönyv szerint „aki a közbeszerzési eljárás eredményének befolyásolása érdekében az árak, díjak (…) rögzítésére irányuló megállapodást köt, vagy más összehangolt magatartást tanúsít, és ezzel a versenyt korlátozza, bűntett miatt egy évtől öt évig tartó szabadságvesztéssel büntethető”

Nem hagyjuk annyiban! Feljelentést fogunk tenni, és vélhetően az EU csalás elleni hivatalához, az OLAF-hoz is bejelentést teszünk. Bízom benne, végül az is kiderül, a sajtpapíron lévő szöveg kinek a kézírása, ki adott utasítást arra, hogy ez a vállalkozói kör nyerészkedjen az érdi polgárok pénzén, és végül hova vándoroltak még, milyen a zsebekbe a kifizetett pénzek – zárta szavait a városvezető.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email