neveloszulo2

A nevelőszülő több, mint szülő

neveloszulo2

A nevelőszülő több, mint szülő

Nevelőszülői képzés indul a Fészek Gyermekvédő Egyesület szervezésében februárban. Nyitrai-Hell Szilviával, az egyesület adomány- és projektvezetőjével beszélgettünk a nevelőszülői hivatásról.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Mit jelent nevelőszülőnek lenni, és kiből lehet nevelőszülő?

Az a huszonnegyedik életévét betöltött, cselekvőképes, büntetlen előéletű személy lehet nevelőszülő, aki a törvény által meghatározott képzésen eredménnyel részt vett. Személyisége, egészségi állapota – háziorvos igazolása, pszichológiai alkalmassági vizsgálat – alapján alkalmas a nála elhelyezett gyermek kiegyensúlyozott fejlődésének biztosítására és a családjába történő visszakerülésének támogatására, valamint megfelelő befogadó környezettel rendelkezik. Ez száraz, világos, jól fűthető lakás és külön szobában történő elhelyezést jelent, min. 6 m2 személyes élettér biztosításával. Fontos törvényi előírás és gyakori kérdés még: a nevelőszülő a nála elhelyezett gyermeknél minimum 18 évvel, maximum 50 évvel lehet idősebb. Egy nevelőszülő a sajátjaival együtt maximum 6 gyermeket gondozhat, ha nincs a háztartásában saját gyermek, akkor legfeljebb 5 gyermek gondozását vállalhatja.

Miért van szükség ehhez a nevelőszülői képzésre? Mit tanulnak meg ott a leendő nevelőszülők?

Egyrészt törvényi előírás, másrészt nagyon fontos, hasznos, jó képzés. A tanfolyam során a trénerek megpróbálják bemutatni, elmondani a nevelőszülő feladatait, akik helyzetgyakorlatok és szituációs játékok során megérthetik a traumatizált gyermekek lelkét. A képzés kitér a veszteségfeldolgozásra, elengedésre, a konfliktuskezelésre és még számos, a gyermekneveléshez elengedhetetlen kompetenciára. A legtöbb szülő, aki elvégezte, úgy nyilatkozik, hogy ezt a tanfolyamot szülővé válás előtt is jó lenne elvégezni. Ezen kívül jogi, egészségügyi alapismereteket is nyújt a képzés.

Mi a különbség az örökbefogadás és a nevelőszülőség között? Miért nem fogadják örökbe ezeket a gyerekeket, miért „csak” nevelőszülők lesznek?

Örökbefogadás esetén a gyerekről a vér szerinti szülő lemond, az örökbe fogadó szülő a gyermeket a nevére veszi, és onnantól a gyermek jogilag minden szempontból az örökbe fogadó családhoz tartozik, a vér szerinti szülőnek nem maradnak jogai. A nevelőszülőség esetén a nevelőszülő a gyermekről átmenetileg gondoskodik, amíg a gyermek vissza nem kerül a vér szerinti családba vagy örökbe fogadó szülőkhöz. Ezekben az esetekben – és ez a sokkal gyakoribb helyzet – a vér szerinti szülők nem mondanak le a gyermekükről a hatóság elveszi a gyermeket, de bizonyos jogok megmaradnak a vér szerinti családnál, mint például a kapcsolattartás. Ilyen hatósági intézkedés alapján lehet, hogy pár hónapot tölt a gyermek a nevelőszülői családban, de az is lehet, hogy nagykorúságáig a nevelőszülőnél marad. A gyermek szempontjából mindenképpen jobb, ha ezt az átmeneti időszakot szerető nevelőszülői családban tölti, hisz ő nem tehet a körülményekről, az élethelyzetéről, a vér szerinti szülei viselkedéséről, betegségéről. Ezenkívül a nevelőszülőség az örökbefogadással szemben foglalkoztatási jogviszonyt jelent, a nevelőszülő munkabér jellegű juttatást, a gyerekek után ellátmányt kap, munkájáért szabadság jár, és a mindennapokban szakemberek segítik a munkáját.

Kik azok a gyerekek, akik nevelőszülőt kaphatnak? Hány éves kortól kerülhetnek nevelőszülőkhöz?

0–18 éves kor között kerülhet a gyermek hatósági intézkedéssel gyermekvédelmi szakellátásba, aminek két formája létezik, a gyermekotthon és a nevelőszülő. Az a gyermekvédelem törekvése, ha mód van rá, családba kerüljön minden gyermek, de sajnos nagyon kevés ilyen feladatra vállalkozó család van. Ezért is próbáljuk meg ismertebbé tenni ezt a „hivatást”, és arra buzdítani minden olyan szülőt, aki érez magában elég szeretetet, türelmet, empátiát, segíteni akarást, hogy jelentkezzenek a Fészek Gyermekvédő Egyesülethez, végezzék el nálunk a 66 órás képzést, és segítsenek a rászoruló gyerekeknek.

Ezeket a gyermekeket milyen okok miatt veszik el a szülőktől? Jellemzően alkoholizmusra, drogfüggőségre, illetve családon belüli erőszakra kell gondolni?

Főleg ilyen okok miatt, de nagyon jellemző az is, hogy valamilyen mentális betegséggel küzdő szülőtől veszik el a gyermekét, akár már a szülést követően. Sok mentális problémával küzdő embernek születik gyermeke, és akármilyen jó emberről van szó, ha meghal a szülője, aki segítette, vagy otthagyja mondjuk a párja, nem biztos, hogy egyedül képes lesz nevelni a gyermekét még akkor sem, hogy ha nagyon szereti, és nem bántja soha.

Gondolom, nem úgy megy ez, mint az örökbefogadás, amikor megválaszthatja a leendő szülő, hogy kit szeretne magához venni. De azért valamennyire van beleszólása a nevelőszülőnek is?

A képzés azért is nagyon hasznos, mert a trénerek megismerik a nevelőszülőket, és tisztában vannak a család elképzelésével. Nyilván ez nem kívánságműsor, mert a nevelőszülő segíteni jött, és a képzés is azt a célt szolgálja, hogy minél nyitottabb, minél elfogadóbb nevelőszülőink legyenek, de alapvetően azt fontosnak tartjuk, hogy átbeszéljük, mi az, amit ő el tud fogadni, mennyire nyitott. Illetve fontos az is, hogy milyen életkorú gyermek helyezhető hozzá, vállal-e csecsemőt, hiszen az egészen más jelenlétet igényel, mint egy olyan gyermek, aki oktatás-nevelési intézménybe jár. Ezekre maximálisan odafigyelünk, nekünk is az a célunk, hogy sikeres legyen egy kihelyezés, hiszen gyermekek életéről van szó.

Jellemzően gyermektelen párok, illetve egyedülállók szeretnének nevelőszülők lenni, vagy inkább azok, akiknek már van egy vagy két gyermekük?

Ez teljesen változó, van erre is, arra is példa, de a leggyakoribb az, amikor a családban a saját gyermekek már felnőttek, és a szülő érez magában annyit, hogy még néhány gyermeket felneveljen, segítsen. Eleinte nem mindig tudjuk, mennyi ideig lesz szükség a segítségre, csak néhány hónapig vagy akár hosszú éveken keresztül. Van olyan is, hogy valaki segített egy gyereknek és már vállalkozik is a következő gyermek befogadására. Van aki 3-4-5 gyermek befogadására is vállalkozik, míg más egy gyermek mellett dönt, mert a lakáskörülményei olyanok.

Bizonyára kialakul kölcsönös szeretet, tisztelet a felek között. Fel lehet készülni az elengedésre?

Mivel ez a feladat, nem örökbe fogadni készülnek a nevelőszülők, hanem segíteni szeretnének, igyekeznek nevelőszülőként, szakemberként hozzáállni ehhez. Nyilván akkor sem könnyű az elengedés, mert az ember megszereti a gyerekeket, de az az élet rendje, hogy ezek a gyerekek a saját, vér szerinti családjukhoz kerüljenek vissza.

Kapcsolattartásra ezek után van lehetőség? Vannak jogai a nevelőszülőknek?

Törvényileg nincsen szabályozva, vannak olyan helyzetek, amikor nem szerencsés, de alapvetően nem tiltott. Sokszor tapasztaljuk, hogy megmarad egy életre szóló kapcsolat a nevelőszülők és a gyermek között, hiszen a nevelőszülő fontos szerepet töltött be az ő életükben, akik a későbbiek során is segítik a nevelt gyermekeket. Van olyan nevelőszülőnk, akit Amerikába hívott ki a nevelt lánya az esküvőjére, amikor férjhez ment.

Mit történik akkor, ha valaki nevelőszülőknél él, és betölti a 18. életévét?

Jogilag 18 éves kora után a gyermek még utógondozói ellátásban maradhat a nevelőszülőnél, aki a gyermek 24 éves koráig kap ellátást. De olyan is van, aki még ezt követően is ott marad, főleg a mai világban. Ki az a 24 éves, aki mindenféle családi támogatás és segítség nélkül egyedül talpra tud állni?

Jelentkezni családi önéletrajzzal az info@feszekegyesulet.hu e-mail címen lehet. Információk az egyesület honlapján – www.feszekegyesulet.hu és facebook-oldalán is megtalálhatók. Jelentkezési határidő január 30.

További cikkeink

További cikkeink

Napjainkban a nappali a családi élet színtere, ahol mindannyian kipihenhetjük a nap fáradalmait, vagy éppen aktívan részt vehetünk különféle tevékenységekben.

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email