A döntéshozatal során a zsűri nemcsak a kertben található növények és virágok különlegességét és szépségét vette figyelembe, hanem azt is, mennyire rendezett és gondozott a terület. Fontos szempont volt, hogy a kert tulajdonosa maga művelje és gondozza a kertet. Ez bizony nagy feladat elé állítja a győztes kert tulajdonosát és férjét, akik lapunknak azt is elmesélték, hogy a képen látható fű különös gondozást igényel, a túlzott esőzések és a sok locsolás ugyanis könnyen károsíthatják a pázsitot. A nyertes kertben egyébként nem a gyep az egyetlen különleges bánásmódot és gondozást igénylő növény.
A tulajdonos részletes bemutatkozó anyagában azt is elárulta, hogy az egész kert ki-alakításánál nagy harcot kellett vívniuk, hiszen a fenyves-parkvárosi talaj egyáltalán nem kedvezett a kertkialakításnak. A kert jelenlegi állapotát látva nem gondolnánk, hogy a terület 2007-ben még csak parlagfűvel és pitypangmezővel borított parlag volt. A sok évnyi anyagi ráfordítás és szerető gondoskodás varázsolta Paradicsommá. A kert egyébként három szintes, és mindegyik része ámulatba ejtő. A zöld füves részt rózsalugas, tearózsa és parkrózsa szegélyezi. Mivel a tulajdonos nagy rajongója az árnyékliliomoknak, a kerítés mentén megcsodálhatjuk több mint 100 fajtából álló gyűjteményét. Külön érdekesség, hogy habár a házigazdák teljesen laikusként vágtak bele a kert-építésbe, mindent maguk csinálnak: a lakóház mögött a gyerekek számára játszóterületet, valamint a citromfák átteleltetésére szolgáló üvegházas melléképületet is létrehoztak. Az épület előtt található pozsgások mögött bazaltkő és gabion támfal található, mely szintén a tulajdonosok kreativitását dicséri. A kerti szob-rok, dísztárgyak változatos elhelyezése is jó ízlésről tanúskodik.
A kert következő szintjén konyhakert kapott helyet, ahol többféle paradicsom, paprika, uborka, cukkini és ribizlifajták nevelkednek.
A tulajdonosok nemcsak élvezik a kertet és a természetet, hanem fokozottan óvják is. A locsoláshoz nem használnak például vezetékes vizet, hanem ciszternákban gyűjtik az esővizet és azt hasznosítják. Ehhez segítségükre van a szintén általuk tervezett és kivitelezett öntözőrendszer is. A kert talajminőségét a saját maguk által készített komposzttal javítják.
Habár sok munkával jár az 1300 négyzetméteres kert rendben tartása, a tulajdonosok számára a legnagyobb kihívást mégis az jelenti, hol tudnak további kertrészeket kialakítani az újabb és újabb növényeknek, melyeket saját maguk szaporítanak.
Arra a kérdésre, hogy mire költik majd a nyereményüket, még nem tudtak egyértelmű választ adni, hiszen, mint mondták, ez kínálatfüggő.
„Egy hosszú nyelű sövényvágó például nagyban megkönnyítené a munkámat, nem kellene többé létráról nyírnom a sövényt” – mondta nevetve a nyertes férje.
A zsűri tagjai
Gergyéné Raj Klára és Gergye Attila, a Százszorszép kertészet tulajdonosai
Daróci Lajosné, az Érdi Irka irodalmi folyóirat főszerkesztője
Mihalicz Csilla, újságíró, az Érd Médiacentrum képviseletében
Kling József, az Érdi Újság felelős szerkesztője