Mint írják, az már korábban kiderült, hogy tartozás miatt taj-számukat elvesztők csak a számla előzetes kifizetése után kaphatnak halasztható egészségügyi ellátást. A sürgősségi ellátás viszont ez alól kivétel volt, azt mindenki ingyenesen igénybe vehette.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma viszont változtatott a gyakorlaton és az augusztus végén megjelent rendelet szerint fizetnie kell azoknak a sürgősségi ellátásért, akiknek nincs érvényes taj-száma. Könnyítés, hogy a számlát – bizonyos esetekben – elég a beavatkozás után kiegyenlíteni.
A rendelet előírja, hogy a beteget és a hozzátartozót már a beavatkozás előtt tájékoztatni kell a várható költségekről.
A Népszava kitér rá, az ellátásért a kórházak annyi pénzt kérhetnének, amennyit a NEAK-tól kapnának, de maximum 750 ezer forintot.
A sürgősségi ellátás körébe tartoznak például a baleseti sérülések, a mérgezések, a szív és érrendszeri-, agyi keringési zavarok, hőártalmak, áramütések, vízi balesetek, akut hasi katasztrófák – összegez a Népszava, amely kitér rá, ezen esetek ellátás nélkül néhány perc vagy óra alatt visszafordíthatatlan állapotba sodorhatják a beteget, aki maradandó károsodást szenvedhet vagy meghalhat.
Kiss Zsolt NEAK-főigazgató hangsúlyozta: az új társadalombiztosítási törvény júliustól hatályos, az ezt követő hat hónapot már figyeli az adóhivatal. Akinek összejön a hathavi hátraléka – ez először január elsején lehetséges – annak a taj-számát a NEAK kötelezően érvényteleníti, a jogosultság ellenőrzésekor az ő „lámpája” barna-színű lesz. Ha a kezelőorvos ezt látja, akkor nem nyújthat számára a közfinanszírozás terhére ellátást.
A főigazgató szerint ez a szigorítás nem érinti munkavállalókat, akik után fizetnek járulékot, a nyugdíjasokat, a 18 éven aluli gyerekeket, az egyetemi hallgatókat. Főleg azoknak érdemes figyelniük a pontos fizetésre, akik eddig is maguk utalták az egészségügyi szolgáltatási járulékot.