A csikk nem egyszerűen szemét, hanem kifejezetten veszélyes műanyaghulladék.
Csikkmentes október címmel országos figyelemfelkeltő és kihívással egybekötött hónapot hirdetett a környezetünk megóvásával foglalkozó JÖN Alapítvány. Az esemény célja felhívni a figyelmet a csikkek és egyéb dohányzásból visszamaradt hulladékok környezetszennyező hatására, hiteles tájékoztatást nyújtani a dohányzó lakosságnak, és felhívni a figyelmüket a csikkek környezettudatos elhelyezésének módjaira.
A JÖN Alapítvány által végzett nem reprezentatív felmérés szerint szinte mindenkit zavarnak az eldobott cigicsikkek. Az utóbbi közel két évben végzett cigicsikkmentes edukációs kampányok azt mutatják, hogy a figyelemfelhívás segít, és egyre többen törekednek arra, hogy egy közeli kukába helyezzék el a csikkjeiket.
„Javaslatunkra egyre több dohányos szerez be zsebhamutartó eszközt, aminek a segítségével minimalizálja az eldobott csikkek mennyiségét – mondta Szebenyi Péter környezetmérnök, a JÖN elnöke. – Nagyon fontos, hogy a dohányos ne eldobja, hanem a megfelelő helyre tegye az elszívott cigarettája környezetszennyező maradványát.”
„Egy cigicsikkben akár 4000-féle toxikus kémiai anyag is lehet – tudtuk meg a szakembertől. – Nem a PET palack vagy a műanyagszívószál a leggyakrabban eldobott egyszer használatos műanyagtermék, hanem a cigicsikk. Ráadásul a becslések szerint évente 6 trillió cigicsikk keletkezik, és ennek harmada a környezetet szennyezi. Bízunk benne, hogy akciónk felhívja a teljes társadalom figyelmét környezetünk védelmének fontosságára, hiszen a tiszta környezet közös érdekünk.”