kalyha_freepik

Ezt tegyük, ha nem akarunk megfulladni a saját lakásunkban

kalyha_freepik

Ezt tegyük, ha nem akarunk megfulladni a saját lakásunkban

Tragédiát is okozhat egy rosszul működő fűtőberendezés, figyelmeztet a katasztrófavédelem.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

„Megkezdődött a fűtési szezon, és ezzel egy időben sajnálatos módon megjelentek a kéménytüzes, füstmérgezéses esetek, naponta riasztják a tűzoltókat robbanások és szén-monoxid-mérgezések miatt. A gyakran tragikus kimenetelű események többsége kellő odafigyeléssel és felkészüléssel megelőzhető lenne” – olvashatjuk a katasztrófavédelem friss közleményében.

A szén-monoxid-mérgezést legtöbbször a tüzelő-, fűtő-, és egyéb berendezések, például páraelszívó vagy kandalló helytelen használata, illetve a karbantartás és ellenőrzés hiánya, nem mellesleg pedig a helyiségek nem megfelelő szellőztetése okozhatja.

Különösen fontos a kémények rendszeres ellenőrzése. A nehezen észlelhető színtelen és szagtalan szén-monoxid ugyanis jellemzően a tüzelőberendezésen vagy a nem megfelelően működő kéményből áramlik vissza a helyiség légterébe. De a mérgező gáz származhat egy rosszul tömített kályhából, kandallóból, füstcsőből, kazánból, vagy az elszennyeződött fürdőszobai „átfolyós” vízmelegítőből is.

Éppen ezért a kémény állapotáról folyamatosan gondoskodjunk. Gázüzemű berendezés esetén két, míg szilárd és olajtüzelésű berendezés esetén évente ellenőriztessük a kéményt. Ahogy magát a készüléket is rendszeresen vizsgáltassuk felül.

Mindezeken túl ügyelni kell a tüzelőanyag tárolására is, biztosítsuk a megfelelő távolságot a tüzelő-, fűtőberendezés és az éghető anyag között. A kazán közelében felhalmozott éghető anyagokat távolítsuk el.

Figyeljünk arra is, hogy kizárólag engedélyezett típusú, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő-, fűtőberendezést használjunk, aminek beszereléséhez, javításához kérjük szakember segítségét.

Tanácsos lehet kikérni szakember véleményét szag- és páraelszívó vásárlása, kandalló és minimális légáteresztő képességű nyílászárók beépítése esetén is. Lehetőség szerint használjunk a lakószobában légbevezetőt, a vizes helységekben (WC, fürdőszoba, konyha) légelvezetőt, így garantáltan biztosítható a megfelelő mennyiségű és minőségű levegő.

Hasznos lehet a szén-monoxid-érzékelő készülék használata is. Egy megfelelő eszköz életet menthet, jóllehet a periodikus karbantartást, felülvizsgálatot semmiképp sem helyettesíti.

Ugyanakkor, ha minden óvintézkedés ellenére is megtörténik a baj, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot, hangsúlyozza a felhívás.

Címlap és belső képek: Freepik

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email