A kormány 2023-ban indította útjára az úgynevezett „Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alapot”, melynek célja a hazai víziközmű-szolgáltatók közötti bevételek kiegyensúlyozott elosztása, és a víziközmű-fejlesztések támogatása. Ez azt jelenti, hogy amíg egyes vízművek befizetői, addig mások kedvezményezettjei a rendszernek.
Az Érd és Térsége Regionális Víziközmű Kft., illetve testvérvállalata, az Érd és Térsége Csatorna-szolgáltató Kft. utóbbiak közé tartozik, ezért, ahogy az már a kezdeményezés első évében is történt, úgy idén is ellentételezést kaphatott az államtól.
A Magyar Közlöny 2024. december 30-án megjelent számából kiderül, hogy a két érdi társaság negyedévente együttesen közel 400 millió forint támogatáshoz jut a 2025-ös esztendőre vonatkozóan, ami összesen több, mint másfél milliárd forintot jelent egy év alatt.
Lanku Ildikó, a két cég ügyvezetője az ÉrdMostnak elmondta, ez igen jelentős segítségnek mondható egy olyan cég számára, amelyik évente nagyjából négy milliárd forint üzemeltetési költséggel működik, és ahogy, minden szolgáltató az országban, a lakossági felhasználók esetében „rezsicsökkentett” díjakon szolgáltat.
De az összeg még annak ellenére is komoly hozzájárulásnak tekinthető, hogy a most kapott pénz nagyjából felét kizárólag konkrét célokra, így például a vízhálózattal kapcsolatos beruházásokra, felújításokra, pótlásokra, vagy épp tervszerű, megelőző karbantartásokra lehet fordítani, tette hozzá.
„Ez jelentős segítség, mert eddig a víziközmű-eszközök üzemeltetéséért fizetett bérleti díj, továbbá a víziközmű fejlesztési hozzájárulás volt az, ami visszafordításra került, azaz a fejlesztésekre rendelkezésre állt, és a Gördülő Fejlesztési Terv pénzügyi forrását jelenthette, de innentől kezdve ezek az összegek is rendelkezésre állnak, és jóval több feladatot lehet elvégezni éves szinten”
– fogalmazott Lanku Ildikó, aki azt is elárulta, mire költik ezt az összeget.
Elmondása alapján a fontossági sor elején a szabad ivóvíz-kapacitás bővítése szerepel, hiszen kimondható, jelenleg nincsen szabad ivóvíz-kapacitása az önkormányzatoknak, amiket az ÉTV kezel. Jóllehet, ez kimondottan a nyári hónapokban jelenik meg problémaként.
„Két vízműkútnak a melléfúrásos felújítására már megvan az engedélyünk, amiket ebből a támogatási alapból származó összegből ebben az évben mindenféleképpen meg fogunk csinálni, és ez némileg lehetővé teszi majd az ivóvíz-kapacitás növelését”
– hangsúlyozta az ügyvezető, hozzátéve, hogy remélik, ez a támogatási forma a jövőben is megmarad.
A támogatási alaptól ugyan független, de a helyi vízművekhez kapcsolódó, és valószínűleg sokakat érdeklő, érintő kérdés, hogy pillanatnyilag hol tart az a vizsgálat, amit a cég indított a tavaly ősszel kirobbant vízórabotrány apropóján. Megtudtuk, jelenleg a pontossági vizsgálatra elküldött vízmérők ellenőrzésének az utolsó fázisa zajlik, ezt követően készítik el a cég belső jelentését. Vagyis ez ügyben további, és kézzelfogható információkat csak ezt követően tudnak mondani.