2022-ben a Pilisi Parkerdő egyik legnagyobb szabású vállalkozása volt a Beliczay-sziget sérülékeny, leromlott erdőállományának részleges megújítása. Akkor több, mint hatvanezer csemetét ültetettek itt el a szakemberek, és az új, őshonos fajokból álló erdő pedig sikerrel vészelte át a két évvel ezelőtti aszályos nyarat.
Most újabb szakaszához érkezett az erdőátalakítás, ugyanis folytatódik az elöregedett nyárasok felújítása.
Azt érdemes tudni, hogy a szigeten lévő hatvanhét hektáros erdő nagy részét eredetileg gazdasági céllal ültetették, egykorú és azonos génkészletű nemesnyár volt. Ezeknek közös jellemzője a rövidebb élettartam és a környezeti hatásokkal szembeni gyenge ellenállóképesség.
2021-ben kezdődött tíz hektáron az erdőátalakítás a fafajok cseréjével, amely újabb lépés volt a Parkerdő által kezelt Duna-menti erdők természetességének és biodiverzitásának javítása érdekében.
Ezúttal a vegetációs időszak végével újabb 1,75 hektáros területen folytatódik a Beliczay-sziget fafajcserés erdőátalakítása, természetesen első lépésben a már csúcsszáradás egyértelmű jeleit mutató, sok helyen dőlésveszélyes, elöregedett nyáras állomány kitermelésével.
Ezután a területen magvetéssel alakítják ki a feketedió-állományt, őshonos csemeték úgynevezett sorjelölő ráültetése mellett. A szakemberek szerint erre a célra megfelel az őshonos vénic szil, a hegyi- és korai juhar, a vadgyümölcsök közül a madárcseresznye és a mézgás éger.
A diómagokból egy hektárra 18500 db-ot fognak vetni, erre pedig további 1000 db sorjelölő csemetét ültetnek kézzel – írják a következő időszak erdőgazdálkodási feladataival kapcsolatban.