Ne gondoljuk, hogy a csak a tavak, folyók árterében szaporodnak a szúnyogok. Számos olyan járványügyi szempontból fontos szúnyogfajt ismerünk, melyek lárvája kis térfogatú pangó vízgyülemekben él. A nyári hőmérséklet mellett akár egy hét alatt kifejlődhetnek a szúnyoglárvák: néhány deciliter vízben több száz szúnyog fejlődhet – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ felhívásában.
Védekezni nemcsak a kellemetlenség miatt érdemes: a csípőszúnyogok a vérszívás során betegségeket terjeszthetnek, ehhez azonban szükséges, hogy korábbi vérszívás alkalmával egy fertőzött emberből vagy állatból felvegyék a kórokozókat.Hazánkban és a környező országokban is várható olyan csípőszúnyog fajok elterjedése, melyek korábban nem fordultak elő Európában.
A szúnyoggyérítés mellet mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy kevesebb szúnyog fejlődjön ki. A módszer egyszerű: szüntessük meg otthon azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik.
Az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot fordítsuk fel, hogy az esővíz ne tudjon összegyűlni. Az állatok itatóvizét ne csak utántöltsük, hanem rendszeresen cseréljük friss vízre. Az esővízgyűjtő hordót, víztárolót fedjük le vagy sűrű hálóval takarjuk le.
Az ereszcsatornát, vízelvezető árkot tartsuk karban, hogy a csapadékvíz elfolyhasson.
A kerti tóban tartott apró halak legtöbbje elfogyasztja a szúnyoglárvákat. A rendszeresen kezelt, tisztított vizű medencében nem maradnak életben a szúnyoglárvák.
A takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát olyan módon terítsük le, hogy a víz ne álljon meg rajta.
Ne hagyjuk, hogy a virágcserepekben, cserépalátétben hosszabb ideig víz álljon. A temetői virágvázát töltsük fel apró kaviccsal, sóderral vagy homokkal, és erre öntsük a vizet.