Mint Bárány Zsolt, a Dr. Romics László Egészégügyi Intézmény főigazgatója az Érd Tv-nek adott interjújában emlékeztetett, március 19-én és 20-án több mint ezer, 60 év feletti, oltásra regisztrált érdi és környéki lakos kapta meg a Pfizer/BioNTech vakcina első adagját.
Ennek az oltóanyagnak a második dózisát 5 héttel az első után, azaz jelen esetben április 23-án és 24-én kell beadni, ezért aki március 19-én kapta meg, az ezúttal április 23-án, akit pedig március 20-án oltottak be, az április 24-én veheti fel az oltás második adagját.
Bárány Zsolt felhívta a figyelmet rá, a rendelőben csak akkor oltanak, ha arról az Oltási Munkacsoport értesíti őket, ha viszont nem kapnak ilyen felhívást, akkor a mindennapokban nem végeznek oltást a rendelőben.
Kiemelte, az oltásra regisztráltak behívása a háziorvos feladata.
„Sok olyan emailt kapunk azzal kapcsolatban, hogyan tudnak tőlünk vakcinát kapni. Sehogyan. Csak a háziorvos kijelölése alapján lehetséges ez”
– húzta alá Bárány Zsolt, megemlítve, hogy több helyen úgy nevezett vakcinakommandók alakultak, melyek azt figyelik, hogy az adott szakrendelőben mikor oltanak. Ennek a végére odamennek, hátha „lepattanóban” megszerzik a vakcinát.
„Kérek mindenkit, ide ne jöjjön. Az átláthatóság, a tervezhetőség miatt mi azt kértük az Oltási Munkacsoporttól, hogy állítson össze egy tartalék listát, akik alkalmasak arra, hogy elfogadják azt, hogy ha kell, akkor 60-120 percen belül itt tudnak lenni egy hívó szóra”
– hívta fel a figyelmet a főigazgató.
Bárány Zsolt kifejtette, egy oltási nap végén jelzik az Oltási Munkacsoportnak, hogy gondoskodjon az esetlegesen megmaradt vakcinák felhasználásáról. Ilyen esetre hozták létre az úgy nevezett tartaléklistát, melyen azok szerepelnek, akik rövid időn belül jelentkezni tudnak oltásra, azért, mert valaki nem tudta felvenni oltását.
Az Érd Tv arra a kérdésére, milyen az oltási hajlandóság a térségben Bárány Zsolt nem tudott konkrétumokkal szolgálni, hiszen az erre vonatkozó adatok a kormányhivatalnál állnak rendelkezésre. Megjegyezte, az érdi és környéki lakosokat a háziorvosok mellett a Szent Margit és a Szent Imre Kórházakban, illetve a törökbálinti oltóponton is oltják.
A főigazgató arra a kérdésre, legközelebb mikor végezhetnek oltást az intézményben azt mondta, ugrásra készen állnak.
„Mi tervekkel rendelkezünk arra vonatkozólag, hogy ha például kedden délután azt mondják nekünk, hogy csütörtök délután oltani kell, akkor tudjuk kik lesznek az oltócsoportok tagjai, mely rendeléseket kell azokra a napokra felfüggeszteni. Készen állunk, olyan mintha hadiállapot lenne, nem ülünk le, nem kényelmesedünk el, hanem várjuk a sas behívót”
– mondta Bárány Zsolt.
A Dr. Romics László Egészségügyi Intézmény vezetője részletezte, az oltakozók mit hozzanak magukkal a második oltásra:
- Személyi azonosító okmányok (személyi, TAJ kártya)
- Első oltáskor kapott oltási karton (nem a plasztik oltási igazolás!)
- Hozzájáruló nyilatkozat – lehetőség szerint kitöltve (Letölthető: https://bit.ly/3cf1VNB)
- Lista a rendszeresen szedett gyógyszerekről
A főigazgató azt kéri, az előzetes értesítéshez képest legfeljebb 15 perccel hamarabb érkezzenek az intézménybe a gördülékeny munkavégzés érdekében.