22_03_29_erdmost_nincskep

November elsejétől a bőrünkön is érezzük a negyedik hullámot

22_03_29_erdmost_nincskep

November elsejétől a bőrünkön is érezzük a negyedik hullámot

Országszerte járványügyi korlátozások léptek életbe hétfőn: kötelező maszkot viselni a tömegközlekedési eszközökön és azok megállóiban, látogatási tilalom van a kórházakban és sok szociális intézményben, a cégek és önkormányzatok pedig munkafeltételként írhatják elő a koronavírus elleni oltást.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A koronavírus-járvány negyedik hulláma október második felében erősödött fel igazán, amikor a napi járványadatok folyamatosan emelkedni kezdtek, tíz nap alatt a napi új fertőzöttek száma négyezer fölé, a kórházban ápoltak száma kétezer fölé, a lélegeztetőgépre szorulók száma pedig kétszáz fölé emelkedett.

Az elmúlt két hétben naponta 30 és 45 között változott az elhunytak száma. Október 19. és 29. között ezernél is többen kerültek kórházba koronavírus-fertőzéssel, és ez idő alatt több mint nyolcvanan kerültek lélegeztetőgépre. Közben folyamatosan nőtt a szennyvíz koronavírus-koncentrációja is, erőteljes emelkedést mértek a fővárosban és agglomerációjában, Pécsen, Salgótarjánban, Szegeden, Székesfehérváron és Tatabányán is.

Október 28-án jött a fordulat, amikor Gulyás Gergely három járványellenes intézkedést jelentett be a kormányinfón: bevezetik a kötelező maszkviselést a közösségi közlekedésben, lehetővé teszik a cégeknek, hogy kötelezzék a dolgozóikat az oltásra, látogatási tilalmat rendelnek el az egészségügyi intézményekben.

A részletek még aznap este megjelentek a Magyar Közlönyben, ezek szerint hétfőtől kötelező a maszk viselése a tömegközlekedési járműveken, így a vonatokon, a héveken, a Volánbusz járművein és a BKK összes járatán, a megállókban és a pályaudvarokon is, aki ezt elmulasztja és felszólítás ellenére sem hajlandó felvenni a maszkot, nyolcezer forintos helyszíni bírságra számíthat. Csak a hat évnél fiatalabbaknak, az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal élőknek és az autistáknak nem kötelező maszkban utazni és várakozni.

Látogatási tilalom lép életbe a kórházakban
Hétfőtől visszavonásig látogatási tilalom lép életbe az összes magyar kórház fekvőbeteg-ellátást nyújtó osztályán. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) hétvégi közlése szerint a látogatási tilalom nem érinti a különösen méltányolandó eseteket, például a végstádiumban lévő betegektől való búcsúzást, a kiskorú, valamint az értelmi fogyatékossággal élő beteg mellett is ott lehet szülője, törvényes képviselője, valamint a szülő nő mellett is folyamatosan tartózkodhat egy nagykorú a vajúdás és a szülés alatt. Ezekben az esetekben a szolgáltató köteles megfelelő védőöltözetet adni a látogatóknak.

Az állami szociális intézményekben a vezető dönthet a látogatási tilalomról, amelynek elrendelése előtt figyelembe kell venni, hogy a gondozotti létszám öt százalékát meghaladja-e a koronavírus-fertőzöttek száma az egy épületben lévő bentlakók körében, és el tudják-e különíteni őket a többi gondozottól és azok látogatóitól.

Maszk nélkül senki ne induljon moziba, színházba, könyvtárba Budapesten!
Nem sokkal a kormányzati bejelentés után Karácsony Gergely főpolgármester saját hatáskörben elrendelte a kötelező maszkviselést a fővárosi fenntartású színházakban, mozikban, könyvtárakban is, és egyúttal kezdeményezte a kormánynál, hogy a romló járványügyi adatok miatt mindenhol rendelje el a beltéri maszkhasználatot.

Karácsony közölte azt is, hogy a Fővárosi Önkormányzat cégeivel és intézményeivel, valamint a munkavállalói érdekképviseletekkel egyeztetnek arról, hogy melyek azok a munkakörök, ahol elő lehet írni a koronavírus elleni oltást.

A hétvégén az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) levelet küldött ki a középiskolák vezetőinek, ebből kiderül, hogy meg lehet tartani a középiskolai szalagavatókat, de a szülők és vendégek csak védettségi igazolvánnyal vehetnek részt az ünnepségeken.

A leginkább vitatott intézkedés a kormány járványügyi korlátozásai közül az, hogy a munkáltatók mostantól kötelezhetik alkalmazottaikat az oltásra. 

A rendeletben egészen pontosan úgy fogalmaznak, hogy „a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel” kell meghoznia a döntést a munkáltatónak. Vagyis egy pénztáros számára előírható az oltás, de azoknak, akik otthonról is tudnak dolgozni, nem kell kötelezővé tenni.

Állami szervezeteknél nincs kérdés, mert ahogy Gulyás már a kormányinfón jelezte, az állami alkalmazottaknak kötelező lesz beoltatniuk magukat, a honvédség már el is rendelte ezt. Az NNK hétvégi közleményéből az derült ki, hogy munkafeltétel az oltás az állami fenntartású szociális intézményekben is.

De az oltási kötelezettség már az önkormányzatok szintjén sem egyértelmű, több nagyváros polgármestere is kifogásolta, hogy nem kapnak adatokat a helyi fertőzöttségről, anélkül pedig nem lehet felelősen döntést hozni. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere péntek délután a Facebookon jelentette be, hogy nem teszi kötelezővé az oltást az önkormányzati dolgozóknak.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email