Statisztikák szerint a népességben 1% körül mozog a nárcisztikus személyiségzavarral élők aránya. Látszólag kedves, intelligens, érző emberekről van szó, akiket a tágabb környezetük kifejezetten kedvel, ám akik otthon a négy fal között egy teljesen más arcukat mutatják meg partnerüknek, gyerekeiknek. Áldozataikat (akár egyszerre többet is) észrevétlenül hálózzák be, majd építik le, és lehetetlenítik el. Egy nárcisszal folytatott kapcsolat szó szerint felemészti az embert. A szakemberek és a túlélők azt mondják: egyetlen út van kifelé: elmenekülni, és minden kapcsolatot megszüntetni.
Huszák Regi, egy nárcisztikus bántalmazó kapcsolatból szabadulva lett párkapcsolati coach, face to face tréner és tapasztalati segítő, aki érintettként tudja támogatni a hozzá fordulókat, mert bizony a legtöbb esetben évek is el telnek, mire az áldozatok lépni tudnak és kimernek lépni egy ilyen kapcsolatból.
Hogyan hálóz be egy nárcisztikus? (részlet a szabadulas-a-narcisztikustol.blog.hu oldalról)
Szakértők azt mondják van egy bizonyos Love Bombing, ami azt jelenti, hogy a nárcisztikus fogja magát és különleges csápjaival letapogat. Ezt pontosan úgy kell érteni, hogy minden úgy kezdődik, mint egy megvalósult álom! A nárcisztikus bántalmazó eleinte figyelmes, nagylelkű és lenyűgöző. Pontosan érzékeli, hogy mire van szükséged! Minden apró részletet megdicsér, bókol, tökéletes szinergiában érzed magad vele. Rövid időn belül azt érzed, te vagy az egyetlen és elkezded azt érezni, hogy már azt se tudod, hogyan léteztél nélküle! Az angolszász szakirodalom ezt hívja Love bombing-nak.
De miért okoz ez még mindig függőséget?
Szakértők szerint a fő oka annak, hogy nehéz elszakadni egy mérgező kapcsolattól az, hogy függőség keletkezik, amit viszont nehéz az adott helyzetben felismerni. Az idealizálási szakaszban, a szerelmi bombázásnak olyan verbális és cselekedeti megjelenési formái vannak, amelyek által az a személy, aki felé irányul, szeretve, értékelve, a tenyeren hordozva érzi magát és az a benyomása, hogy figyelnek rá. Átlagosan és felszínesen tekintve, ez egy pozitív élmény, viszont ha utólagos hátsó szándékkal alkalmazza valaki, negatív hatást válthat ki.
A szerelmi bombázás (love bombing) eredetileg egy színlelt érzelmi közelséget jellemez, amivel egy szekta tagjai körülszövik a kiszemelt, potenciális új tagokat, azok bekebelezése érdekében. Ez egyike azoknak a pszichotechnikáknak, amelyen keresztül, az állandó figyelem és dicséretek által, az áldozat kegyeibe férkőznek, elcsábítják és feltörik a régi értékrendszereit azzal a céllal, hogy a sajátjaikat ültethessék bele és érzelmileg manipulálhassák.
A szerelmi bombázásról azt lehet mondani, hogy „túl szép, hogy igaz legyen”. És ezt az áldozat, előbb, utóbb saját bőrén tapasztalja. Persze, egy gondos, figyelmes partner képes szeretetet kimutatni, kedves szavakkal kifejezi, milyen fontos a társa, romantikus vacsorákat tölt vele. De a nárcisztikus személy sokkal nagyobb lendülettel, illetve erősséggel, szinte tolakodva teszi mindezt. És amikor az áldozat ilyen nagymértékű érzelmi, illetve figyelmi bombázásban részesül, az agyában ugyanaz a JUTALOMKÖZPONT lesz aktiválva, mint más függőségek esetén, pld: DROGOK, alkohol, étel, stb.
A nárcisztikus illetve pszichopata személyek esetében a szerelmi bombázás elkezdődhet akár már az első találkozókon is, szédítő hatással, olyan érzést keltve, mint egy forgószél
A nárcisz, szerelmünk iránti érdeklődése hízelgően hat ránk és képes olyan telített érzelmeket kiváltani belőlünk, hogy már nehéz lesz tisztán átlátni a szerelmi bombázáson. Egy olyan fantázia világot hoz létre, azáltal hogy felbecsüli és a figyelmével elárasztja az áldozatát, hogy az teljesen elmerül az érzelmek eufórikus magasságában.
ÉS ITT VAN A KUTYA ELÁSVA! Idővel, a szerelmi bombázás folyamata egy BIOKÉMIAI FÜGGŐSÉGET hoz létre az áldozatban. Ezt a függőséget erősíti majd a „csenddel verés” megszorító magatartása által és az azt követő, magához édesgető „visszaszippantás” által. Minden visszavonulás arra készteti a partnert, hogy még többet fektessen a kapcsolatba.
Dr. Rhonda Freeman elmagyarázza, miért olyan nehéz a szakítás egy mérgező személlyel, a biokémiai függőség jelensége miatt:
A szerelmi bombázás problematikája az, hogy a nárcisztikus személy először hiperfókuszált módon koncentrál a partnerére, elérve ezáltal, hogy egy pozitív kép, lojalitás, bizalom, mély kötődés és érzelmi függőség formálódjon ki az áldozatban. Majd, mivel a nárcisz felszínes érzelmekkel rendelkezik, a dopamin intenzitásának csökkenésével, számára unalmassá válik a kapcsolat és kezdi leértékelni a partnerét, visszavonul, illetve szakít. Az áldozat összetörve, bántva érzi magát és sóvárog azután a szerelem után, amiben jó volt elmerülni: az odaadó, buzgó és elmélyült szerelem után.
Az Érd FM 101.3 reggeli műsorában Tomek Noémi coach, mestertréner magyarázta el, mit jelent a nárcisztikus személyiségzavar.
Huszák Regi a segítő munkán túl, most újabb nagy fába vágta a fejszéjét. Fiatal, tehetséges zenészek, Fodor Erik és Eliza segítségével elkészítettek egy támogató dalt azoknak, akik néha bizony nagyon elkeseredetten és egyedül érzik magukat. Megszületett a bántalmazottak himnusza, amelyhez most szombaton (2021. október 23-án) klipet forgatnak majd.
A munkálatokhoz minden közreműködő ingyenesen ajánlotta fel a segítségét, ám anyagi forrásra is szükség van ahhoz, hogy a projekt révbe érjen. Ezért akár csak kisebb összegekkel is, akár persze jelentősebb segítséggel -, hozzá lehet járulni a nemes ügy megvalósulásához. A támogatást a vállalkozások el tudjáták számolni, vagy csak egyszerűen a jó érzés lesz a jutalom, ami igazán felemelő!
Hallgassa meg interjúnkat Huszák Regivel!