Izgalmas éjszakai szinkronlepkészetre várják az érdeklődőket a Klímaparkban, július 18-án, péntek este 8 órától.
A szinkron kifejezés arra utal, hogy az országban ezekben a napokban több helyütt rendeznek hasonló pillangólest, amelyeken számba veszik a megjelenő fajokat, s azokat egy központi listában rögzítik föltérképezve a hazai lepkefajok populációit. Ennek a sorozatnak része az érdi alkalom is – olvashatjuk az önkormányzat közösségi oldalán.
Ha szerencsénk van, még Dárdahere sarlósmollyal (Dichomeris acuminatus) is talákozhatunk, amelynek egyedei Érden bukkantak föl Magyarországon először. Pál Attila lepkész fedezte fel és regisztrálta először ezt a fajt, ő szervezi a ma esti lepkészetet is.
Azért sötétedés után tartják ezt az alkalmat, mert olyankor sokkal több a látnivaló. Amíg ugyanis hazánkban 165 nappali pillangófaj él, addig az éjszakaiból kétezernél is többet ismernek.
Az esemény a laikus érdeklődők számára is izgalmas élményt kínál: egy nagy lepedőt világítanak meg, ami aztán odavonzza a lepkéket, akár többszázféle faj képviselőit, amelyekről aztán a közreműködő szakértőktől – Pál Attilán kívül Szabóky Csabától és Dombi Orsolyától – számos érdekességet tudhatnak meg.
A pillangónézegetés követlenül kapcsolódik az uniós Urbio Bauhaus programhoz. Ez egy nemzetközi projekt, amelynek célja a városi zöldterületek fejlesztése Érden és más közép-európai városokban. A program keretében a Klímapark új funkciókkal, növényekkel gazdagodik majd. Pál Attila is csatlakozott ahhoz a csapathoz (a Biocentrumhoz), amely ezen a fejlesztésen dolgozik. Ha többet szeretne tudni a projektről, itt olvashat róla bővebben.