aranyeresseg.hu - 2025 május - LinkMarketing - 1 (1)

A vastagbéltükrözés fontosságáról

aranyeresseg.hu - 2025 május - LinkMarketing - 1 (1)

A vastagbéltükrözés fontosságáról

A vastagbéltükrözés, vagy más néven kolonoszkópia, az egyik legfontosabb eszköz a vastagbelet érintő elváltozások diagnosztizálásában.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Bár sokan ódzkodnak ettől a vizsgálattól a vele járó kényelmetlenségek miatt, megértve a fontosságát és a megfelelő előkészületekkel minimalizálhatók a kellemetlen élmények. De vajon miért is szükséges ez a vizsgálat, és hogyan tehetjük a lehető legelviselhetőbbé?

Miért létfontosságú a rendszeres vastagbélszűrés?

Világszerte a vastagbélrák az egyik legelterjedtebb daganatos megbetegedés. Az orvosok szerint a rendszeres szűrés kulcsfontosságú az időben történő felismerésben, amely sokszor életmentő lehet. Az általános ajánlás szerint 45 éves kor felett mindenkinek érdemes öt évente elvégeztetnie ezt a vizsgálatot. A családban előforduló vastagbélrák esetén, vagy olyan betegségek, mint a Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa esetén még fiatalabb korban is indokolt lehet a szűrés. Végbélproblémák esetén viszont az előkészítés további panaszokat okozhat. Ennek elkerülésére Dr. Bánfalvi Aranyér Központ végbél vizsgálata és személyre szabott kezelése jó megoldás lehet.

A rendszeres székletvizsgálatok gyakran a szűrés első fázisát jelentik. Két egymást követő nap székletmintavétel történik, amely alapján megvizsgálják a daganatos elváltozás jeleit, például véres székletet vagy DNS-alapú eltéréseket. 

Ha az eredmények aggodalomra adnak okot, kolonoszkópiára van szükség. Abban az esetben, ha ezek a tesztek nem mutatnak eltérést, sokszor elegendő újabb öt év múlva ismételni a szűrést. Azonban, ha az illetőnél vastagbélrákra utaló tünetek jelentkeznek, a negatív eredmény ellenére is javasolt további vizsgálatok elvégzése.

Hogyan készüljön fel a vastagbéltükrözésre?

A sikeres kolonoszkópiához elengedhetetlen a vastagbél megfelelő előkészítése, amit a vizsgálat előtti napokban kell megkezdeni. Ez olyan diétával kezdődik, amely megkönnyíti a bél tisztulását. A vastagbél tisztasága érdekében a magas rost- és zsírtartalmú ételek helyett ajánlott könnyű, zsírban szegény fogásokat választani, mint például a rizs vagy a csirkemell. Emellett különösen fontos a folyadékfogyasztás, méghozzá színtelen, szűrt italok formájában, ami nemcsak a bél tisztulását segíti, hanem a hashajtás okozta folyadékvesztést is pótolja.

A hashajtás, bár kényelmetlen lehet, elkerülhetetlen része az előkészületeknek, amit általában a vizsgálat előtti délután kell kezdeni. Ilyenkor már kerülendő a szilárd élelmiszerek fogyasztása, helyette átlátszó leveseket és italokat lehet fogyasztani. 

A vizsgálatot végző szakember minden részletre kiterjedő tájékoztatást ad, beleértve a pontos étrendet és a szükséges hashajtó készítményeket. Különösen fontos, hogy orvosát tájékoztassa az esetlegesen fennálló betegségeiről és az Ön által szedett gyógyszerekről. 

Milyen élményre számíthat a kolonoszkópia során?

A vizsgálat során egy hosszú, hajlékony eszközt, a kolonoszkópot vezetik be a végbélen át a vastagbélbe, ahol egy kamera segítségével élőben figyelik a bél belső falának állapotát. A folyamat alatt a páciens a bal oldalán fekve felhúzza térdeit. Néha a testhelyzet megváltoztatása is szükséges lehet, hogy az eszköz könnyebben mozogjon a bélkanyarulatokban. Ehhez időnként a vastagbél levegővel történő felfújására is szükség van, ami puffadó érzést okozhat.

Fontos, hogy a kolonoszkópia lehetőséget ad szövettani mintavételre is, amely során az orvos akár el is távolíthatja a talált polipokat. Ez nemcsak megelőzheti a rákos állapotok kialakulását, de időt is takarít meg, mivel egy újabb beavatkozás ilyenkor nem szükséges. Továbbá az eljárás segíthet felismerni és kezelni a gyulladásos bélbetegségeket is, legyen szó a Crohn-betegségről vagy colitis ulcerosáról.

(X)

fotó: aranyeresseg.hu

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email