viz_csotores

Lecserélt vízórák, bosszús fogyasztók

viz_csotores

Lecserélt vízórák, bosszús fogyasztók

Utánajártunk, hogy a régi vízórák mértek kevesebbet, vagy az újak mérnek többet. És annak is, hogy mi állhat a jelenség mögött.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Kisebb lavinát indított el egy érdi lakos az egyik helyi közösségi oldalon: azt állította, az újonnan felszerelt vízórájuk közel 8 köbméterrel többet mér, mint a régi, úgy, hogy a család vízfogyasztási szokásai nem változtak. Ráadásul az utcájukban többen is észlelték ugyanezt, úgyhogy nem elszigetelt jelenségről van szó.

Mivel a szakértői bevizsgálás több tízezer forintos tétel, maga „mérte be” az új eszközt: fogott egy tízliteres vödröt, tele engedte vízzel, és nézte, mit mutat az óra. A fogyasztás a mérő szerint tíz liter volt. „De ha ugyanazt a vödröt úgy töltjük tele, hogy felváltva nyitjuk-zárjuk a csapot és közben várunk 1-2 másodpercet, akkor a 10 literes vödörbe az óra szerint 16liter!!! vizet tudtam tölteni. Valószínűleg ebből adódó az extrém többlet mérés, mivel amikor életszerűen használjuk a vizet, akkor is nyitjuk-zárjuk a csapot többször is” – jegyezte meg a poszt írója, feltéve a kérdést: tapasztalt-e valaki hasonlót?

Közel háromszáz válasz érkezett a következő órákban, a hozzászólók többsége hasonló tendenciáról számol be.

Mi lehet a különbözet oka? 

A hozzászólásokból a közösségi médiában nagyrészt kiderül, hogy a fogyasztás mért megugrását azóta tapasztalják, hogy a vízművek órát cserélt az adott háztartásban. Ugyanis a vízórák elhasználódnak, elkoszolódnak, ezért a tulajdonosuk, a vízművek meghatározott időközönként kicseréli őket. Ez kötelessége is, hiszen a víz vagyon, érték, az Érd és Térsége Víziközmű Kft. nemcsak, hogy nem bánhat pazarlóan a vagyonnal, de az ívóvíz egyre nagyobb kincs a klímaváltozás idején, amikor egymást követik az aszályos évek.

Egy lapunknak nyilatkozó, névtelenséget kérő, nem az érdi vízműnél dolgozó szakember szerint a régi mérők négy évre voltak hitelesítve. A rezsicsökkentés miatt ezt a négy évet a kormány kitolta nyolcra, azzal a címszóval, hogy „felesleges” ilyen gyakran cserélni az órákat, hiszen 78 százalékuk négy év után is pontosan működött. 22 százalék viszont már akkor is pontatlan volt, méghozzá a fogyasztó javára: sokkal kevesebbet mért, mint a valós vízfelhasználás.

Szakértőnk szerint három-négy évig mér pontosan egy ilyen szerkezet, ezt követően pontossága rohamosan romlik. Száz százalék, hogy egy nyolcéves készülék (akkor is, ha ép) már nem jól mér. Hogy ennek mi az oka? A lerakódott vízkő és a szennyeződések.

Ráadásul a régi szerkezetek még nem voltak képesek arra, hogy az épphogy csurgó vizet kimérjék. A modernebbek viszont már igen, ráadásul tiszták és nem is vízkövesek. Ebből adódóan jóval több lehet a számla a vízmérő cseréje után, akkor is, ha ugyanannyit fogyasztunk, mint régen. És a szakember szerint bizony ez az új a reális fogyasztás. Kérdésünkre elmondta, hogy a különbség a régen és a most mért között nemhogy 50, de 150 százalék is lehet – attól függően, mennyire voltak elkoszolódva a régiek.

Mint az Érd és Térsége Víziközmű Kft. holnapjáról kiderül, az utóbbi időben tömegesen zajlottak, zajlanak az óracserék: a cég közel 75 millió forint értékben közbeszerzésen szerzett be mérőműszereket, mert számos háztartásnál most járt le a 8 év. A dokumentációból kiderül, hogy az EU-ban kiállított tanúsítvánnyal bíró olasz gyártmányú és nem – ahogy ez pár kommentben felmerült – „kínai vízórákat” vásároltak.

Ez mind szép és jó, mondhatják olvasóink, de ha ez így van, mi állhat a fent említett vödrös kísérlet során látható eltérés mögött? Hogy lehet, hogy egy vödör víz egyben kiengedve tíz liter, szakaszosan engedve pedig tizenhat litert mért az óra? A szakember hangsúlyozta: a vízóra hitelességét így nem lehet vizsgálni. Ha egy-két másodpercenként nyitogatjuk és zárjuk a csapokat, valóban nem kapunk pontos eredményt, de a vízfogyasztásunkra sem az a jellemző, hogy másodpercenként elzárjuk majd újranyitjuk a csapot.

Megkérdeztünk az érdi eset kapcsán egy vízórák telepítésével foglalkozó szakembert is, és ő is úgy tapasztalta, hogy az újfajta órák többet mérnek – nemcsak Érden, hanem mindenütt az országban, ahol zajlanak óracserék –, már csak azért is, mert a deciliternyi fogyasztást is mérni tudják. Hozzátette, az is igaz, hogy ez nem lehet indok a vödrös mérésről szóló kommentben feltűnű igen magas eltérésre, de egy 10 százalékosra igen.

Csőzik László polgármester is megszólalt a nagy port kavart Facebook-poszt alatt és ígéretet tett arra, hogy végére jár a panaszoknak. Hozzászólása szerint egyeztetett a vízmű vezetésével, és ugyanazt a magyarázatot kapta, mint amit az ÉrdMost a neve elhallgatását kérő szakembertől: a régi mérők az élettartamuk végén nem mérnek elég pontosan. Az eltérést viszont igen nagynak tartja:

„Szeretném ezért, ha egzaktul végére lehetne járni a panaszoknak, ezek ugyanis kellő pontossággal kimutatható jelenségek. Rendkívüli pontosságvizsgálatra lenne tehát szükség. Ez valóban drága magánszemélynek” – jegyezte meg a polgármester.

Az ügy folytatásáról mindenképp beszámolunk.

Mi okozhatja még a fogyasztás megugrását?

Ha valakinél nem a vízóra cseréje a ludas, érdemes néhány további vizsgálatot elvégezni, hogy ki lehessen deríteni mi a baj.

Először is ki kell zárni a csőtörés, szivárgás lehetőségét. Zárjuk el otthon az összes vízcsapot, ne menjen a mosó- és a mosogatógép sem, majd nézzük meg, pörög-e odalenn az óra. Ha áll, nincs szivárgás. Ha az óra lassan is, de pörög (illetve a piros mutató mozog), akkor érdemes csőtörésre gyanakodni, és hívni a vízműveket, hogy vizsgálják be a rendszerünket.

Ha a csőtörést, szivárgást kizárhatjuk, és úgy látjuk, hogy a fogyasztásmérő rendellenesen működik, kötelesek vagyunk bejelentést tenni a szolgáltatónál, akinek 8 napon belül ellenőriznie kell a vízórát. Ha valóban hibás, azt a vízművek a saját költségén cseréli ki, ugyanis – mint fentebb írtuk – a bekötési vízmérő a szolgáltató tulajdona.

Hogy a vízóra hitelesen mér-e, azt úgynevezett metrológiai pontossági ellenőrzés során, laboratóriumi körülmények között tudják megállapítani. A vizsgálatot a Budapest Főváros Kormányhivatala Metrológiai és Műszaki Felügyeleti Főosztálya végzi, de csak a vízművek kezdeményezheti, mert az övék az óra. A fogyasztó is csak a vízműveken keresztül kérheti a vizsgálatot, amit az nem tagadhat meg, az ellenőrzéshez ugyanis a lakosnak joga van, és magán a mérésen is részt vehet.

A vizsgálat díja 86200 forint. Igen, ez az összeg valóban magas, de ez nem csupán a laborvizsgálat költsége. A vízmérőt ki kell emelni, és a helyére ideiglenesen egy másik órát kell szerelni, és a kiemelt eszközt el is kell juttatni a laboratóriumba.

Ha a vizsgálat során kiderül, hogy a fogyasztásmérő megfelelően működik, a jogszabály szerint a vizsgálat díját a kezdeményezőnek kell kifizetnie, ha a mérő hibás, akkor a tulajdonosnak, azaz a vízműnek.

Fotók: ÉrdMost archív, Pixabay, Freepik

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email