A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikula miatt július 21-től tűzgyújtási tilalmat rendeltek el Magyarország teljes területén.
Tilos tüzet gyújtani a belterületi és külterületi erdőkben és az azok 200 méteres körzetében fekvő külterületi ingatlanokon, valamint a fásításokban és az azok 200 méteres körzetében lévő külterületi ingatlanokon.
Fásításnak minősül külterületen minden erdei fafajjal, faállománnyal borított terület, így a tilalom gyakorlatilag azt jelenti, hogy külterületi ingatlanon tilos tüzet gyújtani – hívja fel a figyelmet itt elérhető tájékoztatójában a NÉBIH.
A tilalom a kijelölt tűzrakóhelyekre is vonatkozik.
Nem minősül tűzgyújtásnak a gáz égőfej és a zárt tűzterű sütő-, főző-, melegítő eszköz alkalmazása, ha az megfelelő szikrafogóval van ellátva. A NÉBIH azt tanácsolja, hogy a belterületi telkeken, kertekben is inkább elektromos grillt és gázégőt használjunk, mert fa- vagy faszéntüzelés esetén az izzó zsarátnokok több száz métert elrepülhetnek, és meggyújtják az erdőt.
Bár hétfő este esett valamennyi eső (legalábbis Érden), ez a tűz keletkezésének kockázatát sajnos nem befolyásolja: mint megjegyzik, a lokális, kis mennyiségű eső nem jelent változást a tűzkockázatban. Erdőkben le sem ér a felszínre, illetve nyílt területen a szél és napsütés órák alatt felszárítja. A helyenként erősödő szél ráadásul tovább növeli a biomassza (aljnövényzet, lehullott avar) kiszáradását és a keletkező tüzek terjedési sebességét.
Legyünk körültekintőek utazás közben is. Ne dobjunk ki az autóból csikket, vízzel teli flakont (ami gyújtótükörként működhet a tűző napsütésben). A közelmúltban nagyon sok külterületi tűzesethez kellett riasztani a tűzoltókat Pest megyében, és bár már nem áll lábon a gabona, a szalmabálák és a tarló, valamint az aljnövényzet is lángra kaphat a mezőkön, gabonatáblákon.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról a www.erdotuz.hu vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térképen tájékozódhatnak.