Andrada

Valósággá válhat a rémálom Sóskúton

Andrada

Valósággá válhat a rémálom Sóskúton

A kormányhivatal megadta az engedélyt a szlovén Andrada befektetői csoport részére, hogy beindítsa a térség lakói által pokolba kívánt akkumulátorfeldolgozót.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Hiába volt az akkumulátorbizniszt befogadó helyi vezetés leváltása, a tüntetések, a környező településekkel közös tiltakozás Sóskúton, a kormányhivatal – ki tudja, mi okból, tán csak nem felsőbb utasításra? – megadta az engedélyt a szlovén Andrada befektetői csoport részére, hogy beindítsa a térség lakónak többsége által pokolba kívánt akkumulátorfeldolgozót. Mindez januári történet, a közvélemény azonban csak most tudta meg a hvg.hu cikkéből.

Mikor megkérdeztük Sóskút polgármesterét, Mészáros Józsefet, hogy mikor értesültek az Andrada újból feléledt szándékairól, majd az engedély kiadásáról, kiderült, hogy az Andrada folyamatosan foglalkoztatta a hivatalt különböző kéréseivel. Novemberben például a telephelyre vonatkozóan városképi eljáráskérelmet nyújtott be – annak érdekében, hogy a volt Orion raktárcsarnokot fémhulladék-feldolgozó helyszínként tudja üzemeltetni. Ezt a település határozottan elutasította.

Majd a 2025. január 24-én kiadott engedélyről értesülve a képviselőtestület február 20-án egyhangúlag úgy döntött, hogy „az Andrada Group Kft. részére a Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi, és Hulladékgazdálkodási Főosztály által kiadott engedély felülvizsgálatát és a nem veszélyes hulladék telephelyen történő gyűjtését, előkezelését és hasznosítását engedélyező határozat megsemmisítését kéri a Budapest Környéki Törvényszéktől”.

De hogyan került ismét elő az Andrada, miután okkal gondolhattuk, hogy ez a felhő elvonult térségünk lakóinak feje fölül?

Mint emlékezetes, az Andrada először a Miskolc melletti Alsózsolcán próbálta megnyitni akkumulátorfeldolgozó üzemét, ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be 2023 augusztusában. A helyiek ellenállása azonban meghiúsította a beruházást, és az Andrada tavaly januárban Sóskúton jelent meg. A kis település sosem látott még annyi dühös embert, amennyi az első e témában összehívott közmeghallgatásra elment, hogy feltegye kérdéseit, ugyanakkor azokat sem látta a tömeg, mert nem jelentek meg, akik ezeket a kérdéseket megválaszolhatták volna.

Lakossági fórum Sóskúton az akkugyár ellen

Az Érdmost rendszeresen beszámolt az akkumulátorfeldolgozó elleni tiltakozásokról, a kormány szándékáról, hogy kiemelt gazdasági övezetté nyilvánítaná a területet, a népszavazási kezdeményezésről, és arról is, hogy mindezek eredményeként egy ideig úgy tűnt, az Andrada Sóskúton is visszavonulót fúj.

König Ferenc polgármester és emberei végérvényesen elveszítették a sóskútiak bizalmát. A júniusi választások után új közgyűlés állt fel, új polgármesterrel az élen, akik, amikor az Andrada vezetése tavaly ősz elején üzembejárásra hívta őket, nyilvánvalóvá tették, hogy nem szeretnének Sóskúton akkumulátorfeldolgozót látni.

Amikor októberben optimistán azt gondoltuk, ennek a történetnek kivételesen heppiend lesz a vége, vélekedésünket arra alapoztuk, hogy „a cég szótárából nemcsak az akkumulátor és a hulladék szavak estek ki, de már a „zöld energiatároló eszközök” megnevezést sem használták. Legutóbb az „anódfólia újrahasznosítás” lett a jelszó, majd a sajtóban megjelent, hogy a cégnek se törvényes képviselője, se pénze.

Valósággá válhat a rémálom

Úgy tűnik, időközben rendezték soraikat, annyira, hogy most már hivatalosan is megszerezték a működési engedélyt, „hulladékgazdálkodási tevékenységhez”, ami azzal a feltétellel válik érvényessé, hogy március 30-ig megszerzik hozzá a NAV-tól az engedélyt fémkereskedelmi tevékenység folytatására.
Vajon ez azt jelenti, hogy letettek az akkumulátorfeldolgozásról, kérdeztük Mészáros József polgármestertől, aki hitetlenkedve ingatta a fejét:

Sóskút polgármestere, Mészáros József

„Ha van egy cég, amelyet a tulajdonosai akkumulátorfeldolgozásra hoztak létre, akkor az csak más köntösbe öltözik, amikor hulladékgazdálkodásra kér engedélyt a kormányhivataltól. Ha megnézzük a tevékenységi körét, abba 2025. január 1-jétől több új tevékenység is bekerült, többek között akkumulátor, szárazelem gyártása, veszélyes hulladék gyűjtése, szennyezésmentesítés, egyéb hulladékkezelés, stb. A legszomorúbb ebben a történetben az, hogy a kormány képviselőitől folyton azt halljuk,  hogy ők figyelnek a települések igényeire és tiszteletben tartják az önkormányzatok helyi szabályozásait, miközben a gyakorlat nem ezt mutatja.

Az Andrada telephelye még mindig kereskedelmi-szolgáltató övezetbe tartozik, így ebben hulladékgazdálkodást, hulladékégetést nem lehet végezni. Amióta átvettük a hivatalt, azóta sorban meghoztuk azokat a döntéseket települési szinten, tehát mindent, ami a hatáskörünkbe tartozik, hogy útját álljuk az Andrada terveinek. A képviselőtestület elutasító döntéseit azonban a cég sorra megtámadta. És akkor erre megszületik egy olyan engedély, amely szembe megy a helyi szabályozással. A kormányhivatal gyakorlatilag semmibe veszi az önkormányzati szabályozást. Minek hoznak az önkormányzatok helyi építési és egyéb szabályokat, hogyha ezeket ilyen módon fel lehet rúgni?!”

Sok dühös ember tiltakozik a sóskúti akkugyár ellen

Ami most Sóskúttal történik, az több szempontból is aggasztó.

  1. Az Andrada vélhetően azért kaphatta meg ilyen könnyedén az engedélyt, mert állítása szerint (ez áll az engedélyben) „nem veszélyes hulladék telephelyen történő gyűjtését, előkezelését és hasznosítását” végzi. A megszerzett hulladékgazdálkodási engedélyben az olvasható, írja a hvg.hu, hogy az üzemben az akkumulátor gyártás „különböző fázisai, illetve hulladékelőkezelés során keletkező” úgynevezett anódfólia hulladékokat dolgoznak fel. Ez nemcsak nagy tisztaságú réz hordozófóliát tartalmaz, hanem a rajta levő grafitos bevonatot is. Az „előkezelés és a hasznosítás” pedig magában foglalja ezeknek az anyagoknak az „aprítását, darabolását, zúzását, előfűtését, szeparálását, illetve égetését is”. A végén keletkező tiszta rezet és grafitport pedig az Andrada alapanyagként értékesíti. Ehhez kell most még a fémkereskedelemre szóló engedély is, ez az egy feltétel hiányzik az induláshoz. Ne legyen kétségünk, ez is meglesz!
    Nem ördögtől való azt feltételezni, hogy a cég részéről a hulladékgazdálkodás a fedősztori, hiszen korábban azt nyilatkozták, hogy 13 milliárd forintos befektetésük végső célja „zöldenergia-tároló rendszerek (értsd akkumulátorok) újrahasznosítása”, és a nem veszélyes fémhulladékokat újrahasznosító üzem „sikeres felfutási fázisa után teljes energiatároló rendszereket is feldolgoznak” majd.
  2. Bár az anyag úgymond nem veszélyes, elszennyezheti a felszín alatti vizeket, illetve a földtani kőzetet. Ha ez bekövetkezne, azonnal jelenteni kell, olvasható az engedélyben – írja a hvg.hu. Egy esetleges haváriahelyzet pedig nemcsak a sóskútiakat érintheti, de akár a környéken lakó 100 ezer embert is: tárnokiakat, érdieket, pusztazámoriakat.
  3. Mindeközben a cég el tudta fogadtatni a hatóságokkal, hogy az akkuüzemben folytatott tevékenységre vonatkozó pénzügyi biztosítékképpen elég 2 millió forint. Abban tehát biztosak lehetünk, hogy az esetleges károk elszenvedőit nem fogja kártalanítani senki.
  4. Arról is biztosította a kormányhivatal a céget, hogy bármi történjék is, környezeti károkozás esetén zsebből kifizetheti a kiszabható, 10 ezertől legfeljebb egymillióig terjedő bírságot. Ahogyan azt a gödi Samsung esetében is láthatjuk: egyik szennyezés a másikat éri, a Samsungnak azonban nem kell tartania attól, hogy veszélybe került az extraprofitja.
  5. A határozat ismerteti, milyen előírások vonatkoznak majd az Andrada „hulladékgazdálkodó” üzemére, és felsorolja, milyen feltételeket kell megteremteni, a keletkező károsanyag kiszűrésétől, semlegesítésétől, a porszűrő rendszer kiépítéséig, sőt, még környezetvédelmi megbízottat is kötelező foglalkoztatnia. Ugyanakkor a hgv.hu szerint az engedélyben szerepel, hogy a sóskúti akkufeldolgozáshoz (!) már hozzájárult az Érdi Járási Hivatal népegészségügyi osztálya, valamint a kormányhivatal tűzvédelmi, illetve vízügyi hatósági főosztálya is.

A kérdésre, hogy mit tehet még az önkormányzat, azon túl, hogy a határozat megsemmisítését kéri a Budapest Környéki Törvényszéktől, visszatérünk.

Fotók: erdmost.hu / archív

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email