Érd tavaly csatlakozott az idegenvezetők világnapja rendezvénysorozatához: az egész napos, Érd történelmi és kulturális emlékein végigkalauzoló programnak nagy sikere volt (itt írtunk róla részletesebben).
Városunk idén is csatlakozik a kezdeményezéshez, amelynek segítségével nemcsak Érd (előttünk még) ismeretlen értékeit ismerhetjük meg, hanem betekintést nyerhetünk a szakképzett idegenvezetők, tárlat- és túravezetők munkájába is.
E szezonnyitó turisztikai programot a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Kereskedelmi Tagozata támogatja több mint két évtizede. Az érdi rendezvényt a Szepes szervezi, megvalósítását helyi intézmények, szervezetek, vállalkozók is segítik: a Csuka Zoltán Városi Könyvtár, a Magyar Földrajzi Múzeum, Kalap És Kerék, valamint a Rétescake Érd.
Fontos, hogy az érdi programokon a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az egyes programok minimum 5 és maximum 25 fővel indulnak.
Mint alább láthatják olvasóink, a programok szoros időrendben követik egymást. A szervezők természetesen biztosítanak elegendő időt azoknak, akik több érdi programra is regisztrálnak, hogy átjussanak egyik helyszínről a másikra (ezek egyébként igen közel vannak egymáshoz, sétatempóban is öt-tíz percre).
És most lássuk, milyen rendezvények lesznek Érden február 22-én, az idegenvezetők világnapján:
Reggel 9-től egyórás látogatáson vehetünk részt a városi könyvtárban (Hivatalnok utca 12.) Annak is érdemes regisztrálnia, aki rendszeres könyvtárlátogató, hiszen ebben az órában megismerkedhetünk Érd múltjával, a helytörténeti állomány segítségével. Láthatunk régi fotókat is, sőt, még egy helytörténeti társasjátékot is kipróbálhatunk.
Aki szívesen részt venne egy érdi időutazáson, itt jelentkezhet: REGISZTRÁLOK A KÖNYVTÁRI PROGRAMRA
10 órától egy másfajta időutazás veszi kezdetét, Bíró Gábor idegenvezető kalauzolásával.
A másfél órás helytörténeti sétán Fülöpvárost járhatják be a résztvevők, akik megtudhatják, mi köze volt Érdhez a Batthyány, a Sina és a Károlyi családnak, hogyan lett Érd a budapesti agglomeráció egyik legnagyobb városa, milyen klasszikus értékek közegében születnek napjainkban a Street Art alkotások, és azt is, hogy miről mesélnek a Magyar Földrajzi Múzeum kiállított anyagai Érd legrégebbi műemléképületében és kertjében.
A helytörténeti séta a könyvtártól indul (találkozó 9:45-kor), és a Hivatalnok utcából a városközpontot (a múzeumot és az Érdi Galériát érintve) a Diósdi úton végződik, a két vasút közti Rétescake előtt. REGISZTRÁLOK A HELYTÖRTÉNETI SÉTÁRA
![](https://erdmost.hu/wp-content/uploads/2025/01/alx_60-scaled.jpg)
11:30-tól egyórás látogatást tehetünk az Érdi Galériában (Alsó u. 2.), ahol a Téli Tárlat című kiállításba merülhetnek el az érdeklődők, múzeumpedagógiai feladatlapok segítségével. REGISZTRÁLOK A TÉLI TÁRLAT MEGTEKINTÉSÉRE
![](https://erdmost.hu/wp-content/uploads/2025/01/alx_56-1-scaled.jpg)
Aki még nem látta volna a Duna érdi szakaszán lelt páratlan kincsleletet, az most csapjon le a jó alkalomra, ugyanis 12:30-tól 13:30-ig tárlatvezetés keretében tekinthetjük meg a Régészeti történetek Érdről – a 280 éve elsüllyedt „kincses” hajó nyomában című időszaki kiállítást. Az érdeklődőket Lehoczki Zsuzsanna helytörténész-muzeológus kalauzolja majd. REGISZTRÁLOK A MÚZEUMI TÁRLATVEZETÉSRE
![](https://erdmost.hu/wp-content/uploads/2024/05/DSC9149-scaled.jpg)