Minden évben, január 27-én világszerte megemlékezünk a holokauszt áldozatairól. Ez egy olyan tragédia, amely soha nem merülhet feledésbe. Ez a nap nem csupán a múlt eseményeinek felidézéséről szól, hanem arról is, hogy a jelen és a jövő generációi számára is tanulságul szolgáljon:
soha többé ne ismétlődhessen meg hasonló tragédia.
Az ENSZ 2005-ben január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Ez a dátum szimbolikus jelentőségű, hiszen 1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a leghírhedtebb haláltábor. A holokauszt során hatmillió zsidó és több millió más áldozat lelte halálát embertelen és kegyetlen körülmények között az ilyen és ehhez hasonló koncentrációs táborokban.
Ez az emléknap évről évre lehetőséget ad arra, hogy tiszteletet adjunk az áldozatoknak, megőrizzük az emléküket, hiszen az ő történeteik révén érthetjük meg igazán a holokauszt tragédiáját és annak emberi vonatkozásait.
Az emlékezés nemcsak az áldozatokról szól, hanem a túlélőkről is, akik példát mutattak kitartásból és az emberi lélek erejéből. Az ő visszaemlékezéseik segítenek abban, hogy jobban megértsük a történelmi eseményeket, és tanuljunk belőlük.
Az érdi zsidó közösség évről évre szervez utazásokat a helyi és környékbeli középiskolásoknak Auschwitz-Birkenauba, az egykori náci koncentrációs tábor helyén kialakított emlékhelyre. Az egyik ilyen túrára az Érd Médiacentrum is elkísérte a diákokat. Az erről készült filmünket alább lehet megtekinteni.