_DSC6743

Gazdagon térhettek haza az érdi kincskeresők

_DSC6743

Gazdagon térhettek haza az érdi kincskeresők

Ha aranypénzekkel nem is, ásványokkal, kövekkel, no meg élményekkel mindenki gazdagodott.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A kincskereséshez kapcsolódó programokkal várta családi napján a látogatókat a Magyar Földrajzi Múzeum, a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében.

A sok játék, a filmvetítés, a tárlatvezetés, illetve bemutatók mind a „kincses” kiállításhoz kapcsolódtak: 2018 októberében rendkívül gazdag kincsleletre bukkantak a Dunában, amely akkoriban soha nem látott mélységig apadt.

A kincslelet – arany- és ezüstpénzek, vastárgyak – a 15–16., illetve a 17–18. századból származik, és most Érden tekinthető meg, a szentendrei Ferenczy múzeummal közös kiállításon, 2025. november 30-ig.

A családi napon Nagy Balázs régész tartott tárlatvezetést, majd először Érden levetítették a Kincskeresés, Kaland, Tudomány – A dereglye című filmet, ami a kincs feltárásának izgalmas napjait örökítette meg.

Akik kedvet kaptak a kincskereséshez, elbeszélgethettek a Közösségi Régészeti Egyesület tagjaival, Győri Tiborral és Tauser Péterrel. Péter aktívan közreműködött az érdi kincs felderítésében, fémdetektoros keresőjével. Hogy hogyan, arról Madár Tomi kollégánk készített egy videót korábban, amit itt nézhetnek meg olvasóink.

Győri Tibor tanár, három diákjával érkezett Tökölről. A srácok a helyi helytörténeti kutató szakkör tagjai. „Hetedikesek vagyunk, osztálytársak. Nagyon érdekel minket a fémkeresőzés, és elég sok mindent találtunk. Bács-Kiskun megyében egy török kori aranypénzt is” – mesélte Máté.

Hangsúlyozta, hogy a fémdetektor használatához engedély kell. Osztálytársa, Ferenc egy régész engedélyével próbálhatta ki a fémkeresőt, így talált az aranypénzre.

„Azért izgalmas ez a dolog, mert sosem tudni, mit talál az ember. A régi dolgok engem alapból is érdekelnek. A régészet mint munka nem annyira vonz, de hobbiként nagyon is” – árulta el a fiatalember.

A detektoros fémkeresés mellett a látogatók kipróbálhatták a kincsmosást is, a Stone-Gem Kft. jóvoltából. A kis zsákok, amelyekből kimoshattuk a kincseket, mind más-más kövületeket, ásványokat rejtettek (cápafogat, egysejtűek megkövesedett maradványát, tigrisszemet, hegyi kristályt). A kimosott csodákat ki-ki hazavihette.


Benkő Attila díszműkovács a múzeumkertben tartott bemutatót, segítségével csáklyát készíthettek a vállalkozó kedvűek. Csáklya is szerepel ugyanis a kincses lelet kiállított darabjai között, és most ennek mását kovácsolták az épület előtt.

Az emeleten kézműves foglalkozásra is várták a kisebbeket, akik kavicsot festhettek és pénzt satírozhattak. Az ezer forintos belépő árából a kiállításokat is megtekinthették a látogatók, akik éltek is a lehetőséggel, hiszen a múzeumi tárlók az ezüst- és aranypénzek mellett még számtalan, felfedezni érdemes kincset rejtenek.

Fotó: Czere Bálint

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email