465024430_122198782658226067_8493304001472762614_n

Egy magyar temető Németországban, érdi áldozatokkal

465024430_122198782658226067_8493304001472762614_n

Egy magyar temető Németországban, érdi áldozatokkal

Pocking kisváros Bajorországban, eddig nem sokan hallhattak róla Érden. Most mégis sokan dolgoznak azon, hogy a testvérvárosunk legyen.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Erősödhetnek a közeljövőben a bajorországi Pocking és Érd kapcsolatai, legalábbis ezen dolgozik egy érdi városi küldöttség. Törekvésük alapja, hogy Pockingban van egy szépen gondozott magyar temető, amelyben 747 honfitársunk (köztük érdiek) földi maradványai nyugszanak.

Az egészre 2011-ben derült fény, amikor a Duna TV Sírjaink hol domborulnak című műsorának adásai készültek. A műsor szakmai hátterének feltárásában részt vett az érdi Falusi Ferenc is, mint a Hadisírgondozó Bizottság munkatársa. A projekt keretében feltárták Érden elesett német katonák sírjait is. A 123 áldozatból kilencet sikerült exhumálni. Földi maradványaikat átszállították a budakeszi temetőbe, ahol fát ültettek az Érden megtalált német katonák tiszteletére.

„A Duna-tévésektől tudtuk meg, hogy Pocking városában van egy magyar temető – magyarázta Falusi Ferenc. – Azokat, akiket ott eltemettek, a háború végén vezényelték arra a vidékre, köztük például egy repülőszázadot. Sokan a harcokban estek el, mások akkor, amikor amerikai bombatalálat ért egy vasúti szerelvényt, amely magyar leventéket szállított. Pocking és környéke a háború után az amerikai zónába került, és létesült ott egy amerikai tábor.

A dokumentáció szerint a temető a Német Népi Hadisírgondozó Bizottság, a Bajor Tartományi Kormány és Pocking városának közös elhatározása és anyagi áldozatvállalása nyomán létesült 1955-61 között.”

A környékbeli 140 településről összegyűjtött 747 áldozat közül 107-et nem tudtak azonosítani. Az elhantoltak között van 109 civil is (köztük 32 nő és 36 gyerek). Az első érdi küldöttség 2011-ben utazott ki Pockingba, és nagy ámulatukra szépen gondozott temetőkertet találtak, ahol minden azonosított áldozatnak egyszerű kőtáblára vésték a nevét. Kiderült, hogy nemcsak a katonák közt voltak érdiek, de oda került 1945-ben két orvos is, Dr. Medved János és Kápolnai Kázmér. Medved doktor emlékezete ma is élénken él Ófalu őslakói körében.

„Medved doktor további sorsáról sikerült sok mindent megtudnunk – tette hozzá Falusi Ferenc. – Mivel felesége német nő volt, menekülniük kellett, amikor az oroszok már „a spájzban” voltak. Az idős érdiek elmondása alapján kezdtük felkutatni a családról fennmaradt adatokat. Kiderült, hogy a doktor elvállalta a tábori orvosi szolgálatot az amerikai táborban. Ugyanígy került ki Kápolnai Kázmér is.”

Falusi Ferenc egyébként nemcsak a két Németországba szakadt orvosról tárt fel minden elérhető anyagot, hanem valamennyi érdi körorvos személyi anyagát összeállította. Ezeket a Romicsban fogják kiállítani hamarosan.

Hogy lesz-e Érdnek újabb testvérvárosa, azt a két város legmagasabb fórumain fogják eldönteni. A pockingi polgármester mindenesetre örömmel fogadta az érdi küldöttséget. A látogatást az Érdi Német Kultúr Egyesület szervezte és finanszírozta, és az érdi képviselőtestület részéről Révész Gabriella utazott ki. Közösen megkoszorúzták a magyar áldozatok emlékművét, és a polgármester megígérte, hogy a következő közgyűlés elé tárja a felvetést, hogy létesítsenek Érddel testvérvárosi kapcsolatot.

A múlt még sok tekintetben lezáratlan, emlékdarabkáiból azonban most egy a helyére került: a sírok közt kóborolva az érdi küldöttség egyik tagja megtalálta a háború utolsó napjaiban elesett hozzátartozójának emléktábláját.

Fotó: Révész Gabriella FB oldala

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email