Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője néhány apró praktikára hívta fel a figyelmünket, amelyekkel a házi kedvenceinknek segíthetünk átvészelni a kánikulát.
A szakember először is leszögezte: a kutya önszántából soha nem mozogna a tűző napon a tikkasztó melegben.
Ha mégis rákényszerül, tudnunk kell, hogy a forróságot nehezebben viselik a nagyobb testű, sötét színű kutyák, mint a kisebb, világos színűek.
A kutya nem tud izzadni, ami komoly nehézséget okoz számára. A lihegéssel történő hővesztés néha nem elegendő, ilyenkor az állat keresi a hűs helyet, padlót, amire ráfekhet és hűtheti magát.
Az Orpheus Állatvédő Egyesület legfontosabb tanácsai:
A játékot és a nagyobb sétákat kora délelőttre és késő délutánra időzítsük.
A forró aszfalt helyett a tappancsok épségéért a fűben érdemes sétáltatni.
Mindig legyen egy hűvös hely, ahova a nap elől el tud bújni.
Az élelem mellé naponta többször adjunk friss ivóvizet.
Házi kedvencünket ne hagyjuk egyedül autóban (még nyitott ablaknál se), hiszen a tűző napon a belső hőmérséklet az egekbe szökhet.
Ha az állat a lakásban él, mielőtt elmegyünk otthonról dolgozni, sötétítsünk be, hogy ne forrósodjon fel a szoba.
Mit tegyünk, ha hőgutát kapott a kutyánk?
Ha azt látjuk, hogy a háziállat intenzíven liheg, a nyelve állandóan kilóg a szájából, színe sötétebb a megszokottnál, hőtorlódásra vagy hőgutára gyanakodhatunk.
Nyári kánikulában az oldalán fekvő, intenzíven lihegő, eszméletét vesztett állat rendszerint hőguta vagy napszúrás áldozata.
A gyors folyadékpótlás és az azonnali állatorvosi segítségkérés életmentő lehet.
Ne feledjük: pár egyszerű praktikával könnyebbé tehetjük a kutyánknak, hogy elviselje a hőséget.
Tartsuk szem előtt, hogy állatunk egészsége a mi felelősségünk, és az állatkínzás bűncselekmény, amiért letöltendő börtönbüntetés is kapható – hangsúlyozta Seres Zoltán, hozzátéve: a www.állatvédő.hu oldalon további hasznos információkat kaphatnak olvasóink a felelős állattartásról.