A Balatonon napjainkban is használt vitorlások között a „Kishamis” a legrégebbi, sőt műemléki védettség alatt áll. A hajót a híres angol tervező, G.L Watson készítette, a balatonfüredi hajógyárban 1896-ban kezdték el építeni, egy évvel később bocsátották vízre.
Az első tulajdonostól gr. Széchenyi Emil vette meg, a vitorlás hagyományokat pedig fia, gr. Széchenyi Pál Imre vitte tovább. A „Kishamis” a II. világháborút követő államosításig a Széchenyi család tulajdonában állt.
A második világháború idején az északi parton állomásozó németek azt a parancsot adták ki, hogy a vízi átkelésre alkalmas járműveket el kell süllyeszteni. A hajógyári munkások Tihanyhoz vitték a vitorlást, léket ütöttek az aljába és elsüllyesztették. A háború után nem sokkal kiemelték a vízből, felújították végül pedig a Kishamis nevet is visszakapta.
A hajó 127 évvel a vitorlája mögött köszöni szépen jól van, ugyanis a mai napig aktívan versenyez, sőt indult az idei Kékszalagon is, ahol derekasan helyt állt. A legénységben két érdi is van, egyikük Halmi Zoltán első tiszt. Érdekesség, hogy a legénység gyakorlatilag állandó, generációról generációra szállnak a felszabaduló helyek. Ha már két érdi ilyen jól ismeri a Balaton legöregebb vitorlását, gondoltunk egyet és vízre szálltunk mi is, hogy olvasóink is közelebbről megismerjék a „Kishamist”.