A nemzetközi hírű intézményt az a Balázs Dénes karsztkutató, geográfus alapította 1983-ban, aki még a hetvenes években megkezdte a magyar utazók, földrajzi felfedezők kallódó hagyatékainak felkutatását.
Bár nem kapta meg a városvezetés támogatását, nem hagyott fel a tervével, amit végül Mógor Béla érdi tanácselnök karolt fel. A Wimpffen-kúriában biztosított öt termet a múzeum számára, az éppen kiköltöző tanácsi irodák helyén. Így nyithatta meg kapuit a Magyar Földrajzi Gyűjtemény.
1983. március 12-én írták alá az alapító okiratot, és október 7-én megnyílt a Magyar utazók, földrajzi felfedezők című kiállítás, amit az eltelt negyven évben több mint negyedmillió látogató tekintett meg.
Az évfordulót ünneplő programokról Fekete-Mácsai Anetta igazgatóhelyettessel beszélgettünk.
„Március 12-én 14 órától 17 óráig családi nappal várjuk az érdeklődőket. QR-kódos nyomozójátékot szervezünk állandó kiállításainkban, az időszakiakban pedig tárlatvezetéseket. Szeretnénk megmutatni, mitől múzeum egy múzeum: raktártúrát indítunk, több turnusban. Ez a programunk regisztrációhoz kötött, jelentkezni a 06-23/363-036-os telefonszámon lehet.”
„A raktárakat gyűjteménykezelőnk, Puskás Katalin, illetve helytörténészünk, Lehoczki Zsuzsanna mutatja majd be. Olyan érdekességeket is elővesznek majd, amelyek a kiállításainkon egyébként nem láthatóak: például Cholnoky Jenő rajzfüzete, üvegnegatívok, harmonikás fényképezőgépek” – sorolta Anetta, kiemelve: érdemes időben regisztrálni, ugyanis hat-hat ember vehet részt egy-egy raktárlátogatáson.
A múzeumalapító előtt tisztelegnek több előadással és egy kiállítással is: március 6-11. között a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat (MKBT) állítja ki a karsztok világáról készített felvételeit nagyméretű molinókon a Múzeum sétányon.
Akinek megtetszett ez a világ, még nyakon csípheti a március 19-én záró Mit adnak nekünk a barlangok? című kiállítást.
Három előadást is láthatunk a múzeumban márciusban:
14-én 17 órakor Forrásy Csaba fotóművész a természet- és denevérfotóit mutatja majd be.
15-én 15 órától Székely Kinga barlangkutató beszél majd Petőfi Baradla-barlangbeli látogatásáról (ami kultúrtörténeti kuriózum).
21-én 17 órától Hegedűs Gyula, az MKBT elnöke a barlangi mentőszolgálat munkájába avatja majd be a nagyközönséget.
A programokra a belépés díjtalan.