eletfamarlokbarbara3_220308

Növekedés a Covid árnyékában

eletfamarlokbarbara3_220308

Növekedés a Covid árnyékában

Az Életfa tagcsaládjai számára nehéz, de annál változatosabb volt a múlt év: az SNI-s, súlyos, tartós betegséggel élő gyermekeket nevelő szülők által 2015-ben alapított csoport mindennapjait ugyan befolyásolta a vírushelyzet, elképzeléseiket, terveiket mégis várakozáson felül tudták megvalósítani.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

„A Covid miatt 2020 novemberétől 2021 májusáig nem tudtunk napközbeni fejlesztést biztosítani. Késő tavasszal indítottuk újra délelőtti fejlesztő napközinket a halmozottan sérült gyermekeknek, délutánonként pedig különféle foglalkozásokat szerveztünk SNI-s, ADHD-s, autista, értelmileg érintett, mozgássérült gyermekeknek. Zenés foglalkozás, kutya- és víziterápia, tudományos ismeretkör várta a tagcsaládjaink gyermekeit. Újraindítottuk a tematikus szülőklubokat, illetve a kreatív foglalkozásokat: az élményfestést, horgolást. 2021 májusa már jobb időszak volt, de az azt megelőző pár hónapot nagyon megszenvedték a szülők és a gyerekek egyaránt, hiszen az online fejlesztés nem egyenértékű azzal, amit a szakember végez, és a közösségi élményektől is elestek, márpedig a gyerekeknek és szüleiknek erre nagyon nagy igényük és szükségük van. Nagyon vártuk a nyitást. Felszabadító érzés volt újrakezdeni az életünket” – mondta lapunknak Ömböli Ágnes, az egyesület elnöke.

A terápiás foglalkozások nyáron sem szüneteltek; emellett piknikekkel, kirándulásokkal, egyéb, élményeket adó programokkal tették színesebbé a nyarat. EMMI pályázati forrásból kommunikációs tréninget szerveztek, civil összefogással szépülős napot tartottak az anyukáknak, ősszel pedig folytatták a régi kerékvágásban.

„A Covid miatt óvatosabban szervezünk programokat, hiszen a gyermekek, különösen a súlyosan sérültek egészségi állapotára, arra, hogy ne fertőződjenek meg, nagyon oda kell figyelni. Ugyanakkor a fejlesztő foglalkozásokat sem szüneteltetjük: a zenés foglalkozás, a vízi- és a kutyaterápia folyamatosan megy, emellett ősszel indítottunk egy mentorszülőképzést is – szintén pályázati forrásból –, és azok a tagjaink, akik ezt elvégezik, más, SNI-s gyermeket nevelő sorstárs szülőknek tudnak érzelmi támogatást nyújtani. Szeptember végén ötmillió forinttal gazdagodtunk: ez az összeg a DM jótékonysági focitornáján gyűlt össze, és egyesületünk kapta meg. Ezt a pénzt mi a víziterápiánk finanszírozására fordítjuk: egy éven át hetven gyerek részesül ingyen víziterápiában, ami nagyon nagy segítség a családjainknak” – hangsúlyozta Ági.

Mivel pályázati és egyéb forrásból a zene- és a kutyaterápiát is ingyen tudták biztosítani, az egyesület foglalkozásai ingyenesek voltak. Ez nagyon nagy segítséget jelentett az érintetteknek, hiszen a fejlesztések sokba kerülnek, és ezekben a családokban rendszerint csak egy kereső van.

„Ahogy 2020 év végén, úgy 2021-ben is részt vehettünk a Civil Liciten: november hónapban rekordösszeg, 2,2 millió forint gyűlt össze egyesületünk javára, a helyi társadalomnak köszönhetően. Ez fantasztikus eredmény volt! Nagyon sokat dolgoztunk érte, de megérte. Ezt az összeget a napközink és az egyéb fejlesztő foglalkozásaink finanszírozására fordítjuk” – tette hozzá Ági.

Decemberben az életfás gyerekekhez ellátogatott a Mikulás, és tizenöt, sérült gyermeket nevelő rászoruló családot pedig tartós élelmiszerrel és ajándékokkal segítettek, támogatóik jóvoltából.

„Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy mi, szülők önkéntes munkánkkal mennyi mindent tudtunk, tudunk megvalósítani – tavaly így újítottuk meg a weboldalunkat is –, ugyanakkor nagy szükségünk van az anyagi támogatásra, hogy programjainkat meg tudjuk szervezni, ezért nagyon örülünk minden civil és egyéb pályázati forrásnak, és amikor tudunk, élünk a pályázati lehetőségekkel. Bár a járványnak nincs vége, foglalkozásaink nem szünetelnek, elérhetőek egyéni gyógypedagógiai és mozgásfejlesztő alkalmaink is. Továbbá folyamatosan keresünk és tesztelünk olyan foglalkozásokat is, amelyek eddig nem voltak nálunk elérhetőek” – tette hozzá Ági.

Az Életfa szülőcsoportnak jelenleg 470 tagcsaládja van, foglalkozásaikon 110-120 család vesz részt hetente.

„Szülői programjaink idén még nem indultak be, de hamarosan ezekre is sor kerül. Most, év elején készítettünk egy saját licitoldalt, ezt szeretnénk ismertebbé tenni. Sok saját termékünk van, amelyeket mi, anyukák készítünk a foglalkozásainkon, illetve otthon: szappanok, horgolt díszek, kiegészítők, és ezeket a licitoldalunkon folyamatosan elérhetővé tennénk, és természetesen köszönettel fogadjuk mások felajánlásait is. Ez természetesen nem egy nagy, a Civil Licithez mérhető weboldal, viszont lehetőséget nyújt azok számára, akik szeretnének minket, illetve az általunk képviselt célokat, ügyeket év közben támogatni. Ezekből a bevételekből szeretnénk továbbra is kedvezményesen biztosítani a foglalkozásainkat, a napközibe fejlesztő eszközöket beszerezni, illetve olyan programokat szervezni, amelyekbe a családok, különösen a testvérek is bekapcsolódhatnak. A szülőtréningeket is folytatnánk, hiszen mi mindent magunk tervezünk, bonyolítunk, és csak akkor tudunk fejlődni, és mindig valami pluszt nyújtani, ha a gyarapodnak az ismereteink” – zárta szavait az Életfa elnöke.

2021 óta már az Életfa Csoport Egyesület is fogadhatja a személyi jövedelemadó egy százalékát, így aki őket kívánja támogatni, az alábbi adószámon megteheti: 18871603-1-42 (Bővebb információk itt).

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email