Ha gyorsan győznek az oroszok, akkor legalább tavaszi vetés lesz – véli Raskó, aki Márki-Zay Péter szakpolitikai kabinetjének mezőgazdasággal foglalkozó tagja.
Döbbenetes mértékű gabona- és olajosmag-áremelkedés történik a nemzetközi tőzsdéken – írja a Facebookon Raskó György agrárközgazdász, nagyvállalkozó. Csütörtökön a chicagói árutőzsdén a búza jegyzése májusi határidőre 14 éves rekordárra ugrott. A kukoricajegyzések szintén kúsznak felfelé a párizsi és a chicagói árutőzsdén egyaránt, szintén 14 éves csúcsra emelkedve.
A búza és a kukorica tőzsdei ára a tavaszi határidőkre mind jóval 100 ezer forint fölé ment tonnánként forintra átszámolva (tavaly év végén a budapesti tőzsde adata szerint a takarmánykukorica és a takarmánybúza ára 90 ezer, illetve 75 ezer forint volt – helyben.hu megjegyz.). A repce még a gabonáknál is nagyobb mértékben drágult, szintén történelmi csúcsra. Mindezek hátterében az orosz-ukrán-háború és a gyengének ígérkező dél-amerikai olajosmag-termelés áll. A Világbank szerint ez újabb élelmiszer-árrobbanást okozhat, ha elhúzódik a háború és leáll a gabona és növényi olajok exportja a fekete tengeri kikötőkből – írja Raskó. Ukrajna összes tengeri kikötője blokád alatt van, a berakodás leállt.
Szerinte nem volt ijesztgetés azon nyilatkozata pár napja, hogy a jó minőségű napraforgó étolaj literenkénti bolti ára az árbefagyasztás megszűnése (május 1.) után megközelíti az ezer forintot. A mostani helyzet alapján ez szinte biztosra mondható, ha csak a kormány nem avatkozik be – fogalmaz Raskó. A búzaárak megugrása a liszt és a sütőipari termékek további emelkedését valószínűsíti, a kukoricajegyzések csúcs közeli szintje pedig tovább drágítja a sertés- és baromfihizlalást, azaz mind a sertéscomb, mind a csirkemell kiskereskedelmi ára várhatóan 15-20 százalékkal megugrik május 1. után.
Raskó felveti, hogy mi lesz, ha az ukrán gazdák a háború miatt nem tudnak vetni a tavasszal. Úgy véli, a jövőbeni áralakulást befolyásolja, hogy ha az oroszok átveszik a hatalmat Ukrajnában március végéig, akkor lesz vetés és lesz újra búza, kukorica és növényi olajexport a fekete-tengeri kikötőkből és visszacsúsznak az égbe szökött terményárak is. Már az idén nyáron.