A Nemzeti Népegészségügyi Központ levegőhigiénés értékelése alapján január 25-én veszélyes volt a levegő minősége Miskolcon, Kazincbarcikán, Putnokon, Sajószentpéteren. További nyolc település kapott egészségtelen minősítést: Ajka, Debrecen, Eger, Hernádszurdok, Nyíregyháza, Salgótarján, Tatabánya és Vác. További tíz település levegőminősége esett a Levegőhigiénés Index kifogásolt kategóriájába (köztük Budapest és Székesfehérvár).
A meteorológiai előrejelzés alapján a következő napokban nem várható javulás a levegőminőség alakulásában.
A kisméretű aeroszol részecskék (PM2.5, PM10; hétköznapi nevén szálló por) rövid távon, magas koncentrációban többek között légúti tüneteket (pl. légúti irritáció, köhögés), szemirritációt, könnyezést okozhatnak, továbbá a krónikus légzőszervi betegségben szenvedők tüneteit súlyosbítják, növelik a légúti fertőzések kialakulásának kockázatát.
A légszennyezettség különösen veszélyes a gyerekekre, a várandós kismamákra, az idősekre és a krónikus légzőszervi, illetve szív- és érrendszeri betegségben szenvedőkre. Ők lehetőség szerint minél kevesebb időt töltsenek a szabadban, viseljenek maszkot kültéren, különösen a veszélyes és az egészségtelen minősítést kapott településeken.
Kedvezőtlen levegőminőség esetén se feledkezzünk meg a belső terek rendszeres, gyors szellőztetéséről, és ügyeljünk arra, hogy mivel fűtünk.