Nem vagy egyedül! A nehézségeiden majd átszeretlek – ez a Pethő Detti-idézet fogadta november második hetében a Dr. Dizseri Tamás Habilitációs Központba betérőket. A mottó időről időre változik, a szellemiség nem: szeretettel támogatni, segíteni az ide járó embereket.
„Az egyik legfontosabb feladahttps://erdmost.hu/wp-content/uploads/2021/06/business-blog-session-cover-img-03.jpgnak tartottam mindig, hogy biztonságos, szerető környezeet teremtsek a fogyatékkal élők számára – olyan helyet, ahol alkothatnak, fejlődhetnek, ahol segítséget kapnak céljaik megvalósításában és abban, hogy a lehető legteljesebb és önállóbb életet élhessék” – mondta lapunknak a „Habi” új vezetője, Czuppon Gabi. Évtizedek óta ez a hivatása, eddig Százhalombattán dolgozott, november elején kezdett Érden. Első lépésként otthonosabbá tették a helyiségeket – amiben a munkatársak és a fiatalok egyaránt közreműködtek –, hiszen ahhoz, hogy jól érezzék magukat a bőrükben, fontos, hogy a környezet is harmóniát tükrözzön. Barátságossá varázsolták az intézmény minden zugát: közösen készítettek festményeket, a szülőktől növényeket és dekorációt kaptak, és új életet leheltek a régi bútorokba.
Lépésenként, szeretettel
„Legfontosabb a sérült ember jólléte, hogy megkapja a szeretetteli törődést, gondoskodást, odafigyelést. Nem mindegy, hogy szólunk hozzájuk, hogy nyúlunk feléjük. »Csodát« teszünk azzal, ha szeretettel foglalkozunk velük. Lehetek akármilyen jó szakember, ha nem érzik a munkám mögött a lelkemet, akkor az nem ér semmit” – vallja Gabi. „Fontos, hogy megtaláljuk a képességeiknek megfelelő tevékenységet. Hogy ki milyen foglalkozásba vonható be, az az állapotától függ. Vannak súlyos értelmi sérültjeink, akiknél az is eredmény, hogy a figyelmüket rövidebb időre le tudjuk kötni énekszóval, bábozással, illetve felkeltjük az érdeklődésüket a színezés vagy a kirakós játékok iránt. Másokat már munkavégzésbe is be tudunk vonni: tizenöt fiatalunk vesz részt fejlesztő foglalkoztatásban, ők a munkájukért fizetést kapnak. Ez az önbecsülésüket is növeli, hiszen a társadalom hasznos tagjának érezhetik magukat. Kerámia- és textilműhelyeinkben használati és dísztárgyakat, illetve játékokat készítenek. Ebben a munkában az egyediség mellett fontos szempont a minőség is, hiszen értékesíteni szeretnénk ezeket. Most már hetek óta a karácsonyra készülünk: gyertyatartók, tálak, vázák, textiljátékok, konyhai kiegészítők, díszek sorakoznak a polcokon” – mutat körbe Gabi, aki elkalauzolt minket a műhelyekbe is.
A kézműves portékákat vásárokban értékesítik, de az intézményben (Hivatalnok u. 42.) szintén megvásárolhatók, hétköznaponként reggel 8 és délután 4 óra között. A minőséget mi sem jelzi jobban, mint hogy a Habilitációs Központ bemutatkozhat alkotásaival a budapesti WAMP Design Vásáron, és Ausztriába is meghívást kaptak egy többnapos kézműves vásárba. Mint Gabi megjegyezte, az árusítást illetően nagy könnyebbség számukra, hogy a jövőben több bizományi értékesítésre is lehetőségük nyílik – ezeket még most szervezik.
Nyitott kapuk
Jelenleg harminchatan járnak a nappali ellátást nyújtó intézménybe. A működési engedély negyvenegy főre szól, ezért az üres helyekre várják mindazon fogyatékossággal élő emberek jelentkezését, akik napközbeni elfoglaltságot, változatos programot, jó társaságot keresnek. „Vonzó lehet az is, hogy új szakemberekkel bővültünk: egy drámapedagógussal és egy gyógypedagógiai segítő munkatárssal, így még több foglalkozást tudunk kínálni ellátottjaink számára. A hetirendben gyógypedagógiai fejlesztés, zenés mozgás, drámapedagógia foglalkozás, meditáció, csengetytyűzés, zene-, mese- és kutyaterápia és szabadidős tevékenységek szerepelnek. A Támogató Szolgálat segítségével rendszeresen rövidebb kirándulásokat szervezünk” – sorolta Gabi, hozzátéve: a Százhalombattán régóta működő Felhőjárók Mozdulatszínház műhelymunkái is ebben az intézményben folytatódnak – a battaiak heti egy alkalommal csatlakoznak az érdi csoporthoz. Ez nemcsak arra jó lehetőség, hogy a mozdulatszínház új tagokkal bővüljön, hanem arra is, hogy új ismeretségek, barátságok szülessenek a sérült fiatalok között. A művészeti csoport egyébként számos hazai és nemzetközi fesztiválon, különböző rendezvényen és érzékenyítő programon szerepelt már sikerrel. A jövőben így az érdi fiatalokkal is megismerkedhetnek a nézők – márpedig Gabi nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a Habilitációs Központ nyitott intézmény legyen. Fontosnak tartja ugyanis, hogy a társadalmi szemléletváltást olyan programokkal segítse, ahol az emberek megtapasztalják azt, hogy a sérült emberekkel együtt lenni jó.
„Ez egy oda-vissza ható kapcsolat: ők sok mindenre tanítanak bennünket, legfőképpen önmagunk és egymás elfogadására. Meggyőződésem, hogy a sérült emberekkel való közös munka során mi magunk is egyre jobb emberekké válunk. Advent idején pedig mindez különösen felerősödik és hangsúlyossá válik.”