Az érdi orvosi ügyelet városunkon kívül Diósd, Tárnok, Sóskút és Pusztazámor települések közigazgatási területére terjed ki.
„Mi a háziorvos rendelési idején túl a nem halasztható ellátásokat biztosítjuk a lakosság számára. Vagyis a lakosság ellátása 24 órában biztosított”
– mondja Molnár György. Értelemszerűen egy két hete fennálló fejfájás vagy nátha nem igényel ügyeleti ellátást, hiszen nem a krónikus állapotok azonnali megoldása a feladatuk, hanem az akkut esetek, ugyanakkor egy vesekő, ami éjjel okoz panaszt, természetesen ügyeleti eset. Az ügyeleten nem tudnak CT- illetve laborvizsgálatot végezni, röntgenfelvételt készíteni. De van EKG-készülék, defibrillátor, véroxigén-szint mérő és természetesen rendelkeznek, vércukor,- és vérnyomásmérővel is.
„A súlyos, életveszélyes állapotok sem a mi területünk, ezzel a mentőszolgálat foglalkozik, mint a sürgősségi ellátás egyik jelentős szereplője. Ha a mentőszolgálat kér minket, vagy előbb kiérünk egy balesethez, akkor természetesen a sürgősségi ellátásban is részt veszünk. Számtalanszor előfordul, hogy az újraélesztést mi kezdjük meg.”
Az érdi esetkocsit a mentőszolgálat bárhova vezényelheti, illetve ha van súlyos sérült, akit bevisznek a kórházba a mentősök, akkor esetkocsi nélkül marad a terület, ilyenkor az orvosi ügyeletet riasztják. Ha valaki olyan rossz állapotban van, hogy nem tud bemenni az ügyeletre, akkor az orvosi ügyelet természetesen házhoz is hívható, rendelkezésre állnak olyan „kijáró” autók, melyekkel ezeket a betegeteket ellátják.
„Természetesen vannak olyan állapotok, amikor valaki fel sem tud állni, mondjuk egy vesegörcs vagy egy epegörcs kapcsán. Olyankor megy az ügyeletes orvos és injekciót, gyógyszeres terápiát alkalmaz.”
Molnár György kiemelte, Érd szerencsés helyzetben van, hiszen nem csupán a felnőtt orvosi ügyeleti központ működik, hanem külön gyermekorvosi részlege is van, ami szinte egyedülálló az országban, alig-alig vannak már gyermekorvosi ügyeletek.
Még mindig gyakori, hogy az emberek feleslegesen fordulnak az orvosi ügyelethez. Az orvosi ügyeleti szoftverek úgy vannak beállítva, hogy kódok alapján szűrik, indokolt vagy indokolatlan volt-e az ellátás. Ha sok az indokolatlan ellátás, annak egyrészt örülhetünk, ugyanakkor nem jó, ha az ügyeletet feleslegesen terhelik a páciensek. Molnár György elmondása szerint az orvosi ügyeletnek kötelező a betegek sorsáról megnyugtatóan gondoskodni. Vagy helyben ellátják tanáccsal, gyógyszerrel, recepttel, kezeléssel, vagy tovább küldik gyógyintézetbe, esetleg mentőt hívnak hozzá.
„Az nem fordulhat elő, hogy valaki segítség nélkül távozzon az ügyeletről.”
Ennek ellenére akadnak olyan esetek, amikor egy beteg mégis elégedetlenül távozik, de Molnár György tudomása szerint 2020-ban nem érkezett panasz az érdi ügyelet területéről. Azzal ő maga is tisztában van, hogy kommunikációs hiányosságok mindkét fél részéről előfordulnak és ezeket valamilyen szinten kezelni kell. Mint mondja, tartanak kommunikációs tréningeket, illetve folyamatosan monitorozzák, melyik ügyeleten milyen problémák fordulnak elő.