Négy évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit Érden, a Bíbic utcában az oroszlánjairól elhíresült Noel-tanya. A létesítmény több alkalommal is az újságok címlapjára került, hol az önkormányzat indította kényszerbezárások miatt, hol a mentett oroszlánok kapcsán. Egy biztos, a hely egészen a végleges bezárásáig töretlen népszerűségnek örvendett. Kolonits Attila, a tanya tulajdonosa végül belefáradt az engedélyekért vívott harcba, és látva a teljes elutasítást és a konstruktív hozzáállás hiányát, bezárta a Noel-tanyát.
„A környékbeliek és néhány ismert személy is nyíltan a tanya ügye mellé állt, ezzel próbáltak támogatást nyújtani és valamelyest nyomást gyakorolni az akkori városvezetésre, hogy találjanak megoldást a park állatkertté való átminősítésére, és tovább tudjunk működni. Minden igyekezet ellenére az érdiek számára megszűnt létezni az egyetlen családi szórakozást nyújtó létesítmény.”
Az azóta eltelt időszakban a tulajdonosok több környező várossal tárgyaltak azokról a lehetséges területekről, melyek esetleg új otthont adhattak volna a tanyának, bár az újranyitás korántsem volt biztos. Végül gyermekük, a névadó Noel vette rá szüleit, ne adják fel az álmaikat és folytassák a munkát, hiszen az egész életük benne van. Hosszas egyeztetés után végül Pusztazámoron fogja megnyitni kapuit az újragondolt Noel-tanya, mely inkább a falusi élet, a tanyasi állatvilág bemutatására, oktatásra helyezi majd a hangsúlyt.
„Terveink szerint szoros együttműködést alakítunk ki a környező óvodákkal és iskolákkal, hogy a gyerekeknek az állatvilággal kapcsolatos ismereteiket ne kelljen pusztán a tankönyvekre korlátozni. Tanösvényeket szeretnénk létesíteni és ismeretterjesztő anyagok elhelyezését tervezzük, ezek mind azt a célt fogják szolgálni, hogy a hozzánk látogatók minél mélyebb ismereteket szerezhessenek az állatok világról.”
A Noel-tanya népszerűsége elsősorban annak volt köszönhető, hogy egyedülálló módon mutatták be állataikat. Nemcsak arra volt lehetőség, hogy a gyerekek kézbe vegyenek egy nyulat, egy kiscsibét vagy egy ékszerteknőst, hanem a karámokat, ketreceket is úgy alakították ki, hogy minél inkább betekintést nyerjenek az állatok hétköznapjaiba. Nem volt ritka, hogy egyik-másik látogató egy kakassal a hóna alatt sétálta végig a területet.
„Az állatok zöme szelíd volt és kézhez szoktatott, amibe nagyon sok munkát és energiát fektettünk. Ez a hitvallás az új helyen is megmarad. Célunk, hogy a családokat, a gyerekeket kicsalogassuk otthonaikból a képernyők mögül, hogy természetközeli élményekkel helyettesítsék a tévénézést.”
A nyitást májusra tervezik, a pontos időpontot a tanya Facebook-oldalán teszik majd közzé.