A kérdőívet olyan érdiek, civilek, önkormányzati képviselők, a Polgármesteri Hivatal munkatársai állították össze, akik, mint írják, elkötelezettek a zöld megoldások és a város első klímabarát parkja mellett.
Fontosnak érzik, hogy minél többen kitöltsék a kérdőívet, hogy az itt élők, a jövőbeni park használói már a tervezés során bekapcsolódhassanak, elmondhassák véleményüket. A klímabarát park kialakításakor szem előtt tartják majd, hogy az megfeleljen a lakók valós igényeinek és közben a klímaváltozással kapcsolatban jelentkező problémákra is megoldást nyújthasson.
„Szeretnénk, ha a létrejövő parkra, mint közös eredményre, közös tulajdonra tekintenénk és együtt tudnánk működni a tervezés, a megvalósítás és a fenntartás során egyaránt. Legyen tehát Érd első klímabarát parkja egy kiemelkedő találkozási pont minden érdinek” – írják a kérdőív oldalán.
A park kialakításakor első lépésben a tereprendezéssel fognak foglalkozni, melynek során a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakértő támogatása mellett, a nem őshonos, úgynevezett invazív fajoktól, növényektől, valamint a szeméttől tisztítják meg a területet. Második lépésben kialakítanak egy természetes futóösvényt, avagy futópályát.
De mi is az a klímabarát park?
Olyan parkokat hívunk klímabarátnak, amely
– természetes, nem környezetterhelő anyagokból épül, az eredeti természetes környezet megóvásával
– hűsítő zónaként kiemelten életminőség javító helyszín a városi környezetben
– segít megvédeni, óvni az itt élő állatokat, sün-otthonok, darázsgarázsok, gyíkvárak, békabarlangok, madárodúk, etetők, itatók telepítésével és fenntartásával
– partnerségben jön létre az itt élők részvételével és közreműködésével, így a közösség szervező központja, motorja lesz
– funkciója elsősorban rekreációs és élmény alapú, a lehető legnagyobb zöldfelület megóvásával
– segít megismerni a közvetlen természeti környezetünket,
– érzékenyítő programokkal segít a klímaváltozás problémáira megoldást találni, a párbeszéd és az ismeret-átadás aktív helyszíne lesz
– az oktatási és edukációs modulban a helyi természeti környezet bemutatása mellett hangsúlyt kap a klímaváltozással kapcsolatos ismeretterjesztés, információ átadás (klímariadó, aktuális viharhelyzet, időjárási anomáliák, hőség riasztás, stb.)
– a megvalósítása során alkalmazandó finanszírozási modell keresi a legköltségkímélőbb megoldásokat
– a fenntartás során elsődleges szempont a vízkímélő öntözés megoldása
És miért pont a Darukezelő utca?
A zöld terület jelenleg szinte teljesen kihasználatlan, a sűrű, gondozatlan aljnövényzet miatt szinte megközelíthetetlen, mégis részben illegális szeméttel borított. Parkváros városrészben a neve ellenére nem található igazi park, így egyértelmű, hogy egy zöld park létrehozása a városlakók és a városvezetés érdeke is.
A kérdőív körülbelül 3 perc alatt kitölthető ezen a linken.