22_03_29_erdmost_nincskep

Csak szeretni, aztán elengedni

22_03_29_erdmost_nincskep

Csak szeretni, aztán elengedni

Pillanatnyilag nyolcezer magyar gyerek vár arra, hogy családban élhessen. Néhányukat örökbe fogadják, sokukról azonban nem mondtak le a szüleik, csak épp nincsenek abban a helyzetben, hogy nevelni tudják őket.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Ilyenkor jön a képbe a nevelőszülő, aki otthont ad a magukra maradt gyerekeknek, majd amikor kell, elengedi őket. Érzelmileg nagyon megterhelő feladat az övék, de ha jól csinálják, lélekmentő lehet. 

Ma Magyarországon a gyerekek egy százaléka él gyermekvédelmi gondoskodásban. A bekerülésről a gyámhivatal dönt, az ok lehet a gyermek elhanyagolása, bántalmazása, a szülők halála, vagy épp a gyerek vagy a szülő saját kívánsága is. A cél az, hogy a kiskorú minél előbb visszakerüljön a vér szerinti családjába, vagy ha ez nem sikerül, akkor örökbefogadó szülőket találjon.

Sajnos nagyon sokan összekeverik a nevelőszülőséget az örökbefogadással – mondja Nyitrai-Hell Szilvia, a Fészek Gyermekvédő Egyesület titkára. Az egyesület maga is szervez nevelőszülő-képzéseket, ami azért is rendkívül fontos, mert nagyon kevesen választják ezt a nehéz, ugyanakkor szép hivatást. 

„A nevelőszülőség speciális foglalkoztatású jogviszony, amely munkaként határozza meg a gyermekvédelmet a családban. A nevelőszülő olyan gyerekekről gondoskodik, akikről nem mondtak le a szüleik, csak olyan élethelyzetbe kerültek – a magatartásuk vagy a problémáik révén –, hogy nem nevelhetik a gyereküket. Ez az átmeneti időszak tarthat egy vagy két évig, de akár hosszabb ideig is. A lényeg, hogy amíg nevelőszülőnél van a gyerek, addig a vér szerinti anyuka vagy apuka rendezze az életkörülményeit, hogy azután a gyereket vissza lehessen helyezni a saját családjába.” 

A legnagyobb nehézség talán éppen az, hogy a nevelőszülőnek el kell engednie a gyereket, nem marad vele örökre. Ha úgy alakul, a nevelőszülő segíti a gyermek visszakerülését a vér szerinti családba, vagy a beilleszkedését az örökbefogadó családba. A nevelőszülőség érzelmileg nagyon megterhelő, ugyanakkor rendkívül szép feladat, hiszen ezek a gyerekek bajban vannak, és segítségre szorulnak. Sokan azért nem mernek belevágni, mert félnek attól, hogy túlságosan megviseli őket a gyerekek sorsa, vagy éppen az, hogy miután kialakul a kötődés, vissza kell engedni őket az eredeti körülményeik közé. Ezen az a tudat segíthet, hogy a gyermek érzelmi és mentális fejlődése szempontjából óriási segítséget jelent, ha nem csecsemőotthonban vagy gyermekotthonban nevelkedik, hanem családban, ahol sokkal több törődést, odafigyelést és szeretet kap. 

Ki lehet nevelőszülő? 
A gyakorlatban minden magyar állampolgár, aki büntetlen előélettel rendelkezik, elmúlt 24 éves és személyisége, egészségi állapota, valamint körülményei alapján alkalmas a nála elhelyezett gyermek egészséges fejlődésének biztosítására. A közhiedelemmel ellentétben albérletben is lehet valaki nevelőszülő, csak szükséges a tulajdonos engedélye. Férfiak és nők is jelentkezhetnek, családi állapottól függetlenül. Nem akadály, sőt inkább előny, ha a nevelőszülőnek van állása, és a saját gyerek sem jelent problémát, de a sajátjaival együtt legfeljebb hat gyereket nevelhet egyszerre. Fontos viszont, hogy a lakás száraz, tiszta és fűthető legyen és rendelkezzen külön gyerekszobával, gyerekenként legalább 6 négyzetméter térrel. A nevelőszülő meghatározhatja, nagyjából milyen korú, egészségi állapotú gyerekeket vállal, azt viszont nem mondhatja, hogy csak négyéves szőke kislányt hajlandó fogadni. 

Minden újabb változás trauma a gyerekek számára, de ha egy nevelőszülő nagyon nem boldogul egy gyerekkel, vagy épp a saját életében olyan változások történnek, hogy nem tudja tovább nevelni, akkor kérheti, hogy helyezzék el tőle.

„A nevelőszülő-képzés 66 órás tanfolyam, amely két részből áll. Az első rész egy döntéselőkészítő tréning, ahol helyzetgyakorlatok, szituációs játékok és beszélgetések révén vesszük végig azokat a helyzeteket, amelyek később előfordulhatnak – magyarázza Nyitrai-Hell Szilvia. – A feladatunk az, hogy felmérjük, alkalmas-e a család érzelmileg a nevelőszülőségre. Éppen ezért még a képzés előtt találkozunk, beszélgetünk, környezettanulmányt végzünk, majd a jelentkezők pszichológiai és egészségügyi vizsgálaton is részt vesznek. Minden nevelőszülő egy bizonyos működtetőhöz tartozik, ilyen a Fészek Gyermekvédő Egyesület is. Ha valaki nevelőszülővé szeretne válni, akkor velünk kerül foglalkoztatási viszonyba. Az érdeklődők a www.feszekegyesulet.hu oldalon olvashatják el a tájékoztatónkat és akár e-mailben (info@feszekegyesulet), akár pedig postai úton is leadhatják jelentkezésüket. Kérjük, küldjenek nekünk egy családi önéletrajzot, amiben bemutatkoznak a családtagok, leírják a lakáskörülményeiket és elmondják, miért szeretnének nevelőszülők lenni. Ma az országban 8000 gyermek van, aki arra vár, hogy családban nevelkedhessen, ezért nagyon reméljük, hogy minél többen választják ezt a hivatást.”

Fotó: Shutterstock 

 

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email