Ma van a trianoni békeszerződés aláírásának 100. évfordulója

Országszerte megemlékezéseket tartanak az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának 100. évfordulója, a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Alsónánán mond ünnepi köszöntőt az Evangélikus templom kertjében. Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár és Jakab István, az Országgyűlés alelnöke Sárrétudvarin az évforduló alkalmából készült emlékmű átadásán mond köszöntő beszédet, amely után istentiszteletet tartanak és megkoszorúzzák az emlékművet.

A Magyar Szentek templomában trianoni emléktáblát avatnak, a megemlékezésen beszédet mond Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere megnyitja Sárkány Győző Ferenczy Noémi-díjas grafikus művész „Trianon anzix” című kiállítását az A38 hajón. A Magyar Nemzeti Múzeum össznemzeti fotókiállítást rendez az 1920-ban elszakított országrészek kulturális, művészeti kincseinek fotóiból.

A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta, és 1921. július 26-án, a XXXIII. törvénycikkel hirdette ki a trianoni szerződést, amely kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették. Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra.

Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.

Az erről szóló, 2010. évi XLV. törvény kimondta: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.

Az érdi ünnepségen

MEGEMLÉKEZNEK

Dr. Aradszki András
országgyűlési képviselő
és
Dr. Csőzik László
polgármester    

KÖZREMŰKÖDNEK:

Kátai Norbert 
Siposhegyi Zsolt 
Takáts Máté 
Telegdi Kamilla
színművészek

a műsort összeállította: Linka Ágnes

vitéz Mikecz Kálmán Honvéd és Huszár Hagyományőrző Egyesület

Minden résztvevőt megkérünk, a járványveszély megelőzésére bevezetett szabályok betartására: 
– kérjük tartsák meg lehetőség szerint a 1,5 – 2 m távolságot egymástól
– a rendezvény csak egészséges személy vehet részt!
– maszk viselése nem kötelező, de kerüljék a felesleges közvetlen testkontaktust, valamint a saját arc, szem, száj érintését is

A rendezvény területére való belépéssel minden látogató elfogadja a rendezvény házirendjét/szabályait! A rendezvényt mindenki a saját felelősségére látogathatja.

A szervezők a műsorváltozás jogát fenntartják!

Kapcsolódó cikkeink

További cikkeink