Az időnknek átlagosan 90%-át épületekben töltjük, így a beltéri levegő minősége jelentős hatással van az egészségünkre. Az életünk során belélegzett levegő majdnem fele az otthonunkból származik. Az emberek 92%-ának az otthoni levegő minősége nem veszélytelen, és jelentős egészségügyi kockázatot jelent.
A nem megfelelő hőszigetelés és az épületek rossz minőségű kivitelezése gyakran vezetnek alacsony energiahatékonysághoz, és veszélyeztethetik az ott lakók komfortérzetét és egészségét. Emellett az európai városi lakosság körülbelül 65%-a veszélyesen magas zajszintnek van kitéve. Ez olyan egészségügyi problémákhoz vezethet mint a stressz, a magas vérnyomás és a stroke.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a túl sötét otthonokban 50%-kal rosszabbodott a fejfájás, az álmatlanság és a depresszió aránya, több más egészségügyi problémával együtt. Ezért a jó minőségű fény – amennyiben lehetséges természetes fény – elengedhetetlen az egészséges élethez, miközben fontos energiacsökkentési lehetőség is.
Barta Zsombort, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének elnökét kérdeztük arról, mire kell odafigyelnünk a fűtési rendszer vagy a ház szerkezetének kiválasztásával kapcsolatban, hiszen a cementgyártás a kibocsátott széén-dioxid 6%-áért felelős. Kitértünk arra is, mennyire divatos ma a szürkevíz használata, hogyan lehet az okos otthon egyben környezettudatos, mi az az aktív ház, illetve mi a helyzet akkor, ha új házat építünk, de jelenleg nincs anyagi keretünk arra, hogy alternatív módszereket használjunk például a fűtésre vagy a vízfogyasztásra.