Hogyan lehetséges hát, hogy még soha, semmilyen bizonyítékot nem talált az emberiség más civilizációk létezésére. Lényegében ezt nevezik Fermi-paradoxonnak, aminek kapcsán az Érdi Csillagászati Klubban Keresztes Miklós beszélt a Földön kívüli civilizációkkal kapcsolatos kutatásokról és azok eredménytelenségéről.
Forró téma volt ez mindig, Giordano Brunót azért égették el máglyán, mert elsőként vetette föl, hogy a csillagok lehetnek távoli napok is, melyek körül lakott bolygók keringhetnek. Természetesen az érdeklődés csak fokozódott a technika fejlődésével, még speciálisan az idegen civilizációkkal foglalkozó tudomány is kialakult: a SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, azaz a „földön kívüli intelligencia keresése”).
Nagy lendületet az óriási rádiótávcsövek megépítésével vett a bizonyítékok keresése. Az első komolyabb kísérletet 1960-ban folytatták, az úgynevezett Ozma-terv keretében: két közeli, a Naphoz viszonylag hasonló csillag megfigyelése folyt egy rádiótávcsővel, aztán 1963-ban megépült a kifejezetten a SETI-kutatásokra tervezett Big Ear (Óriás Fül) rádiótávcső, mellyel 1998-ig hallgatóztak a világűrbe, várva az „égi jelre” – valós és értékelhető eredmény nélkül, így aztán a hatalmas műszert elbontották, s a helyén golfpályát létesítettek.
A Fermi-paradoxon alapja egyébként „a méretek érve”, amely szerint a Tejútrendszerben található csillagok becsült száma 250 milliárd és ez a szám 70 trilliárd a világegyetem látható részére vetítve. Még ha elhanyagolható is lenne az intelligens élet jelenlétének aránya az e csillagok körül keringő bolygókon, akkor is nagyszámú civilizációnak kellene léteznie akár a Tejútrendszeren belül is. Az állítás feltételezi, hogy a Föld nem különleges, csupán egy bolygó a sok közül, amelyre ugyanazok a szabályok, hatások vonatkoznak, mint bármelyik másik világra.
Jó, de akkor hol vannak? – hangoztatják makacsul a kétkedők. A kérdéssel kapcsolatban még tudósi körökben is minimum három féle nézet létezik: akik kategorikusan tagadják, hogy létezne Földön kívüli civilizáció, akik azt mondják, hogy ilyeneknek létezniük kell, és akik szerint az idegenek már most is köztünk vannak, csak nem fedik föl magukat.
- 2018. december 22.
- 09:58
- info@erdmost.hu
Enrico Fermi fizikus mások mellett Teller Edével ebédelt, amikor föltette a híressé vált kérdést: „De, akkor hol vannak?” Mármint a Földön kívüli civilizációk. Hiszen az Univerzum életkora és hatalmas számú csillaga azt feltételezi, hogy a földön kívüli élet általánosan elterjedt kell, hogy legyen.
Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!
HIRDETÉS
További cikkeink
Megtartotta karácsonyi, évértékelő összejövetelét az Érdi VSE labdarúgócsapata.
Kilenc osztály, százhetvenkilenc tanulójára tűztek szalagot az Érdi Szakképzési Centrum Kós Károly Technikumának december 6-ai szalagavatóján.
További cikkeink
Az Érdi Szakképzési Centrum tanulói a maguk sütötte mézecskaláccsal tennék szebbé a háborútól szenvedő ország lakóinak karácsonyát.
Alig három hónap leforgása alatt teljesen átalakult a régi Teleki suli udvara.