Az induláskor merész vállalkozás volt a „magyar” jelzőt használni a múzeum elnevezésében, a kommunista vezetés akkoriban idegenkedett ezektől a dolgoktól. Balázs Dénes és segítői mégis felvállalták, hogy létrehoznak egy múzeumot a földrajz, a magyar tudósok, világutazók iránt érdeklődők számára. Az elmúlt 35 évben több mint 300 ezer ember fordult meg a Magyar Földrajzi Múzeumban, melynek ma is a gyűjteménygyarapítás a legfontosabb feladata.
– Amikor fiatalon, 24 éves tanárként ebbe az épületbe léptem, itt üres falak voltak. Nem volt kiállítás, nem volt gyűjtemény, nem volt archívum, könyvtár, nem volt semmi. A semmiből kellett megteremteni ezt a múzeumot, és nagyon sok nagyszerű embernek kell köszönetet mondanunk ezért a munkáért – mondta el dr. Kubassek János, a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója.
A gyűjtemény az évek során gyarapodott, ahogyan gyarapodott a szoborpark is a kertben. Az első Kőrösi Csoma Sándor szobor – amely Domonkos Béla szobrászművész keze munkáját dicséri – felállítását követően újabb műalkotások kerültek a múzeumkertbe: köztük az Afrika-kutató Teleki Sámuel, Déchy Mór Kaukázus-kutató, Stein Aurél Ázsia-kutató, Princz Gyula, Reguly Antal, Vámbéry Ármin, Sáska László, valamint a múzeumalapító, Balázs Dénes szobrát is felavatták.
– Eltelt 35 év, egy fél emberöltő, és nem öregszik, egyre teljesítőképesebb ez a múzeum. Egyre többet mutat meg a magyar földrajz tudósairól és a nagy utazókról, kalandorokról, ami a mostani munkatársaknak köszönhető. Enélkül az alkotó munka nélkül ez a múzeum nem élte volna meg a 35 évet, és reméljük, hogy dr. Kubassek János és csapata munkájának köszönhetően a múzeum a következő 35 évet is megéri – hangsúlyozta az ünneplésen T. Mészáros András polgármester.
Dr. Kubassek János a vendégeknek számos történetet, anekdotát mesélt el az intézmény elmúlt 35 évéből, a kezdetekről és a jelenről. A visszaemlékezésen fotókkal mutatta be a múzeum fejlődését, az embereket, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy most a 35 éves évfordulót ünnepelhetik.